metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 11 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Pražské koše. Některé „zdobí“ vandalové, jiné hledají autora

  6:08
V centru metropole lze narazit na téměř padesátku různých odpadkových nádob.

Další 3 fotografie v galerii
Oheň zničil koš. | foto: Metro.cz

Ve Vysočanech si můžete zapálit s Vrchlickým. Nikdo ale neví, kdo s tímto nápadem přišel. Tak by se dala shrnout situace kolem místního nákupního centra, jež tu již druhým rokem obklopují červené koše opatřené tematickými citáty spojenými s touto neřestí. Ačkoliv plakáty s citáty na odpadkové nádoby dalo umístit pravděpodobně samotné vedení centra, od loňského roku se jeho pracovníkům nepodařilo vypátrat, kdo přesně a proč tak vlastně učinil.

„Bohužel, skutečně nevím, kdo citáty připravoval,“ říká pro deník Metro Henrieta Halovská z marketingového oddělení Galerie Fénix.

V metropoli jde přitom o unikát. Koše tu sice čas od času ozdobí povedená reklama či nějaký kreativní pouliční umělec, ale nastálo vyvěšené citáty básníka a dramatika Vrchlického či polského básníka a překladatele Juliana Tuwima mají pouze ve Vysočanech. „Takové oživení je přece skvělé,“ dodává Veronika Rysová, která od obchodního domu bydlí jen kousek přes park.

„Plaň v šeru, než smrt řekne svoje veto, s tvým ohněm i můj oheň zhasíná, má cigareto!“ píše se na jednom z vysočanských košů. Nejde však zdaleka o jediný nápis, jehož fotografii čtenáři deníku Metro zaslali do našeho Hlídače. Na jednom z košů u východu ze stanice metra C Nádraží Holešovice se nedávno objevil nasprejovaný nápis: Vadíš mi. Za zaslání fotografie tohoto úkazu získává čtenář Roman Kubarič odměnu 300 korun.

Nové koše od IPR

Pražané si budou v říjnu sedat na tmavé dřevo u tmavě hnědého koše.

  • Pražský mobiliář bude v budoucnu tmavě hnědý. Nerozhodli o tom však radní ani sami Pražané, ale anonymní mezinárodní designérská soutěž Institutu plánování a rozvoje (IPR). Vítězem se loni stali Michal Froněk a Jan Němeček ze společnosti Artěl. 
  • „Do října by se vítězný set měl objevit ve Stromovce, u Národního muzea, na Petříně a v Klapkově ulici,“ říká mluvčí IPR Marek Vácha.

Odpadkové koše, které v ulicích metropole můžeme zahlédnout v téměř padesáti různých variantách, se ale bohužel stávají jedním z nejčastějších terčů vandalů. Nevzhledný úkaz rozpadlého betonového koše na Staroměstském náměstí deníku Metro zaslal čtenář David Sedlecký. „Ať už se jedná o práci vandala, nebo únavu materiálu, některé odpadkové koše v centru Prahy jsou ve velmi špatném stavu,“ komentuje úlovek Sedlecký.

V horkých dnech jsou v hlavním městě občas k vidění i hořící koše. Rozteklý pozůstatek jednoho z nich vyfotografoval jeden z členů redakce. Odpadky podle čtenářů občas zaplanou například v parku u smíchovského nádraží či u metra na Černém Mostě. Výjimkou nejsou ani nádoby na odpad u metra Ládví nebo u vlakových nádražích. Nezřídka situaci obvykle zachraňují místní živnostníci s PET lahvemi plnými vody v rukou.

„Těch vajglů sem kuřáci cpou prostě moc, takže se pak popelník přeplní, do toho to vedro a najednou šup a už to hoří,“ svěřil se deníku Metro strážný smíchovské pasáže Zlatý Anděl Jiří, který tu prý loni „hasil“ v jednom kuse. Dalším oblíbeným řešením nejen pražských kuřáků je po dokouření zahodit nedopalek do kanálu. To se ale zase nelíbí Pražským vodovodům a kanalizacím, kterým ucpávají nedopalky zachycovací mříže.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek