metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Před 15 lety Věra Pohlová v anketě Metra "zakázala všechny ty internety". Stala se z ní legenda

  8:00aktualizováno  17. září 2014 11:25
„Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala,“ odpověděla rezolutně 17. září 1999 důchodkyně Věra Pohlová na otázku týkající se zneužití informací o sporožirových účtech klientů České spořitelny. Ačkoli o pravdivosti výroku panovaly od počátku pochybnosti, deník Metro pomohl nechtěně stvořit jednu z největších legend českého internetu. Zakázala by i tento článek a celý náš web?
Věra Pohlová

Věra Pohlová | foto: Tajemné hlubiny internetů

Výrok Věry Pohlové, ať už byl citován přesně, anebo jej tehdejší redakce mírně vyšperkovala, jak se opakovaně spekulovalo, se bezpochyby stal jedním z nejcitovanějších a nejparodovanějších na českém webu. Její slova byla v mnoha obměnách znovu a znovu parafrázována při bezpočtu zpravodajsky atraktivních i zcela bezvýznamných událostí.

Pokroucené citáty odráží a obnažují naši vlastní náturu

Z Věry Pohlové se ale stal mnohem víc než jen terč vtipálků, úsměvná internetová legenda nebo symbol nedůvěry starší generace k moderním technologiím. To, co některým může připadat jako parazitování na jejím výroku, nedůstojné zesměšňování starší paní, která se nemůže bránit, má i hlubší význam. Pokroucené citáty odráží a obnažují, podobně jako výroky dobrého vojáka Švejka z pera Jaroslava Haška, naši vlastní náturu. Ve své domnělé naivitě tento humor ve skutečnosti nápaditě paroduje zkratkovité uvažování zastánců starých pořádků a volání po nejjednodušších řešeních. Fiktivní „zákazy“ Věry Pohlové coby Švejka v sukních jednadvacátého století jazykem předlistopadových hlasatelů nastavují zrcadlo naší vlastní průměrnosti.

Věra Pohlová by za posledních 15 let díky tvořivosti virtuálních vtipálků zakázala kocoura Mikeše, Radka Hulána, sčítání lidu, teleporty, metanol i urychlovače částic. Její pověst ale dávno přesáhla hlubiny internetového humoru, i když především v jeho vodách je nadále jako doma. Rozhodná dáma si i přes svůj odpor k moderním technologiím vysloužila dokonce vlastní stránku na Facebooku, kterou si oblíbilo skoro 6 tisíc fanoušků. Její obdivovatele najdete i na Twitteru. A značnou pozornost jí věnuje rovněž záznam na české Wikipedii a řadě dalších zpravodajských serverů.

„Věra Pohlová byla velice pokroková“

Naneštěstí se nikdy nikomu nepodařilo beze zbytku vyvrátit, či doložit, že Věra Pohlová není jen smyšlenou personou, které před 15 lety vdechl život některý žoviální editor. Pokud bychom ale měli věřit vyjádření jejího údajného vnuka Marka, které se objevilo před třemi lety právě na facebookové stránce věnované Věře Pohlové, nechtěná internetová celebrita zemřela 27. července 2011 ve věku 84 let.

„Rád bych touto cestou řekl všem recesistům, že to byla moc hodná paní, které záleželo na tom, abychom se měli dobře a i když to podle jednoho jediného výroku, který redakce Metra kdysi uveřejnila, nemusí tak vypadat, byla velice pokroková,“ vzkázal virtuálním vtipálkům. Počítač podle něj měla rodina od roku 1996 a když jeho babička přišla na návštěvu, zkoušela s ním rovněž pracovat. „Později, když už byla upoutaná kvůli cukrovce na lůžko, pořídili jsme jí dokonce notebook, na kterém si četla denní zpravodajství,“ napsal její vnuk Marek Pohl na Facebook s tím, že není uživatelem této sociální sítě, a proto nebude na další komentáře reagovat.

Osud Věry Pohlové tak - a možná že je to ve skutečnosti dobře - zůstane zřejmě i nadále zahalen rouškou tajemství.

Komentáře Věry Pohlové ze stránky na Facebooku

Fanoušci Věry Pohlové dovedou vtipně glosovat i nudnou zprávu.

  • Článek: Kotva lodi odstřihla východní Afriku od internetu
  • Věra Pohlová: Jedu takhle lodí...
  • Článek: Ruský ministr vnitra chce omezit internet
  • Věra Pohlová: Na dovolené v Rusku jsem se účastnila pár vyjednávání...
  • Článek: Důchodkyně na hodiny přerušila internet: přestřihla kabel
  • Věra Pohlová: Kamarádka, se kterou jsem se potkala na dovolené v Egyptě. Jsem ráda, že si jí to alespoň na chvilku povedlo.
Autor: Jiří Bigas Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek