metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Úterý 21. května 2024. Svátek má Monika

Před měřiči hluku se opilci rádi přeřvávají

  8:32
Opatření na Malém náměstí mělo flamendry utišit. Místo toho jich tu burácí stovky denně.

Další 2 fotografie v galerii
U šedesátky číslice zčervená. | foto: Marek Peška, Metro.cz

„Héj! Jazda, ku.va!“ rozléhá se ulicemi Starého Města směrem od Malého náměstí. Je sobota, tři hodiny ráno a nejde tu o nic neobvyklého. Problémy s hlukem se zde radnice první městské části rozhodla vyřešit tím, že před pár dny doprostřed náměstí umístila měřič hladiny hluku opatřený světelným displejem. Ten ale místo aby rozjuchané partičky zkrotil, nevědomky vytvořil novou opileckou kratochvíli.

„Nejenom že se tu teď opilci přeřvávají, kdo bude mít na displeji víc decibelů. Dokonce už jsem tu viděla dva motorkáře, kteří se předháněli v hlasitosti túrování svých strojů,“ líčí situaci na Malém náměstí čtenářka deníku Metro Petra.

První městská část bojuje s hlukovou zátěží již několik let. Testovací měřič hluku měl podle tiskového odboru radnice utišit především Dlouhou ulici, ulici V Kolkovně a také Kozí a Masnou. Odtud radnice Prahy 1 téměř denně dostává stížnosti rezidentů na noční hluk.

„Vybrali jsme kamerový sloup na Malém náměstí, kde se tyto ulice sbíhají a v jehož okolí jsou desítky barů. Zároveň těmito místy procházejí takzvané pub crawly, kdy ulicemi od baru k baru táhnou stovky opilých a hlučících turistů. V okolních domech přitom žijí lidé, často i s dětmi, kteří kvůli nadměrnému hluku z ulice dlouhodobě nemohou spát,“ stěžuje si radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality Ivan Solil s tím, že situaci moc nepomáhá ani nedostatek strážníků.

Ačkoliv mají měřiče podle místních zcela opačný efekt, než by měly mít, radnice dle svých slov počítá s jejich umístěním i jinde. Kromě ukazatele aktuálního hluku, který se rozsvítí červeně, pokud hladina překročí šedesát decibelů, totiž přístroje sbírají také data a do budoucna mohou Praze 1 přinést cennou statistiku.

Podobný měřič už je delší čas také v baru Steampunk v ulici V Kolkovně, který tam měří hluk v interiéru a zároveň zaznamenává i počet lidí v baru. „Občané bydlící v okolí Ovocného trhu uvedli, že by byli ochotni se na financování podobného měřiče umístěného právě na tomto místě podílet. Také mi psali lidé z okolí Betlémského náměstí,“ dodává Solil.

Zneužívané měřiče

  • Praha 4 včera v Podolí umístila sčítač chodců a cyklistů. Podobný se nachází i v Modřanech. Počítadla ale lákají šprýmaře. Ti záměrně procházejí tam a zpět vícekrát, aby měřidla zmátli.
  • Řidiče baví také rychlostní měřiče, které lze potkat na okrajích obcí. Zejména u těch, které nejsou napojeny na radar, se někteří motoristé předháněli, kdo projede rychleji. Podobné kratochvíle zkoušejí i cyklisté.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Kabelka, kterou si sestavíte sami, existuje. Tentokrát jsme to zkusili za vás

vydáno 21. května 2024  6:09

Vybrat správnou kabelku může být výzva. Záleží jen na tom, jak se k tomu postavíte. Můžete si ji i vyrobit.  celý článek

Banán bez kalhot a hláškující Reynolds. Komedie, která možná připomene Pelíšky

vydáno 20. května 2024  18:02

Režisér John Krasinski natočil fantasy komedii o dívce, která po nehodě začne vidět imaginární přátele ostatních lidí. Autoři hledají odpovědi na...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek