metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Před měřiči hluku se opilci rádi přeřvávají

  8:32
Opatření na Malém náměstí mělo flamendry utišit. Místo toho jich tu burácí stovky denně.

Další 2 fotografie v galerii
U šedesátky číslice zčervená. | foto: Marek Peška, Metro.cz

„Héj! Jazda, ku.va!“ rozléhá se ulicemi Starého Města směrem od Malého náměstí. Je sobota, tři hodiny ráno a nejde tu o nic neobvyklého. Problémy s hlukem se zde radnice první městské části rozhodla vyřešit tím, že před pár dny doprostřed náměstí umístila měřič hladiny hluku opatřený světelným displejem. Ten ale místo aby rozjuchané partičky zkrotil, nevědomky vytvořil novou opileckou kratochvíli.

„Nejenom že se tu teď opilci přeřvávají, kdo bude mít na displeji víc decibelů. Dokonce už jsem tu viděla dva motorkáře, kteří se předháněli v hlasitosti túrování svých strojů,“ líčí situaci na Malém náměstí čtenářka deníku Metro Petra.

První městská část bojuje s hlukovou zátěží již několik let. Testovací měřič hluku měl podle tiskového odboru radnice utišit především Dlouhou ulici, ulici V Kolkovně a také Kozí a Masnou. Odtud radnice Prahy 1 téměř denně dostává stížnosti rezidentů na noční hluk.

„Vybrali jsme kamerový sloup na Malém náměstí, kde se tyto ulice sbíhají a v jehož okolí jsou desítky barů. Zároveň těmito místy procházejí takzvané pub crawly, kdy ulicemi od baru k baru táhnou stovky opilých a hlučících turistů. V okolních domech přitom žijí lidé, často i s dětmi, kteří kvůli nadměrnému hluku z ulice dlouhodobě nemohou spát,“ stěžuje si radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality Ivan Solil s tím, že situaci moc nepomáhá ani nedostatek strážníků.

Ačkoliv mají měřiče podle místních zcela opačný efekt, než by měly mít, radnice dle svých slov počítá s jejich umístěním i jinde. Kromě ukazatele aktuálního hluku, který se rozsvítí červeně, pokud hladina překročí šedesát decibelů, totiž přístroje sbírají také data a do budoucna mohou Praze 1 přinést cennou statistiku.

Podobný měřič už je delší čas také v baru Steampunk v ulici V Kolkovně, který tam měří hluk v interiéru a zároveň zaznamenává i počet lidí v baru. „Občané bydlící v okolí Ovocného trhu uvedli, že by byli ochotni se na financování podobného měřiče umístěného právě na tomto místě podílet. Také mi psali lidé z okolí Betlémského náměstí,“ dodává Solil.

Zneužívané měřiče

  • Praha 4 včera v Podolí umístila sčítač chodců a cyklistů. Podobný se nachází i v Modřanech. Počítadla ale lákají šprýmaře. Ti záměrně procházejí tam a zpět vícekrát, aby měřidla zmátli.
  • Řidiče baví také rychlostní měřiče, které lze potkat na okrajích obcí. Zejména u těch, které nejsou napojeny na radar, se někteří motoristé předháněli, kdo projede rychleji. Podobné kratochvíle zkoušejí i cyklisté.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek