metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Před pražským soudem protestují desítky lidí proti zadržení squatterů

  14:05
Zhruba 40 lidí dnes protestuje před budovou Obvodního soudu pro Prahu 2, který se v neveřejném jednání zabývá případem dvou mladíků podezřelých z napadení policistů. Konflikt se údajně stal při pátečním zásahu v domě obsazeném squattery na pražském Vyšehradě. "Za útok proti úřední osobě hrozí podezřelým až čtyři roky vězení," řekla dnes mluvčí soudu Marcela Pröllerová.
Demonstrace před soudem v Praze 2. | foto: Tomáš Krofta

Lidé drží před soudem transparenty například s nápisem Stop policejní zvůli, občas také pískají. "Sešli jsme se na protest proti podle našeho názoru neoprávněného zadržování dvou aktivistů, kteří byli zatčeni v souvislosti s vyklizením takzvaného Tichého squattu v Neklanově ulici," řekla mluvčí aktivistů Adéla Zicháčková. Podle ní nebyl zásah policistů přiměřený.

Budovu soudu a okolí hlídá několik desítek policistů a strážníků městské policie, kteří aktivisty mimo jiné nahrávají na video. Protest má být podle Zicháčkové pokojný a lidé prý počkají na výsledek soudního jednání.

Policisté vyhnali 12 squatterů

Státní zástupkyně podle Pröllerové podala návrh na potrestání dvou mladíků kvůli podezření z napadení policistů. Případ soud projedná v neveřejném jednání. Podle mluvčí budou mimo jiné vyslechnuti podezřelí mladíci a napadení policisté.

Policisté zasahovali v domě obsazeném squattery v Neklanově ulici v pátek odpoledne. O pomoc je požádal zástupce správce domu. Přímo v domě policisté zadrželi 12 lidí. Při zásahu však policisty před budovou údajně napadla jiná skupina mladíků, kteří se shromáždili venku a narušovali prý policejní zákrok.

Policisté se při zákroku chovali nepřiměřeně

Aktivisté z iniciativy Ne rasismu, která protest před budovu soudu svolala, považují stíhání zadržených za neopodstatněné a neoprávněné. Podle protestujících také policisté při zákroku jednali nepřiměřeně. Dnešní protest začal krátce po poledni, jednání je naplánované od 13.00.

V Praze zasahovali policisté proti squatterům v posledních letech už několikrát. Naposledy například loni koncem října v domě patřícím ministerstvu spravedlnosti nedaleko pražského Hlavního nádraží. Většina z přítomných tehdy dobrovolně odešla, zadrženo ale bylo 33 lidí.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek