Podobně to funguje i u klasických košů, jež zejména v centru či parcích občas přetékají. S častějším odvozem odpadků z košů se mohou Pražané obracet na konkrétní správce, tedy kromě magistrátu a Pražských služeb i na městské části či dopravní podnik. Některé koše má ve své správě také odbor životního prostředí magistrátu.
„Když veřejnost sdílí fotografie nepořádku v parku nebo přeplněného koše uprostřed zeleně, obloženého dalším smetím, okamžitě se strhne bouřlivá diskuse. Její aktéři se obvykle přou o frekvenci svozu a vhodné kapacitě nádoby pro danou lokalitu. Obojí je možné samozřejmě optimalizovat. Stačí se obrátit na Technickou správu komunikací, příslušnou městskou část nebo na magistrát, kteří si musí nastavit nová pravidla se svozovou společností v rámci smlouvy. Nepořádek ale může mít úplně jinou příčinu,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.
Častým problémem je podle něj neefektivní využívání košů a bezohlednost některých osob. „Nádobu napěchují například celou krabicí od pizzy, čímž ji z většiny zaplní a vůbec neřeší, že ostatní už nemají prostor na svůj odpad. Další ho tak začnou odkládat kolem,“ popisuje častý scénář Komarnický, podle nějž v rámci celého města tvoří roční objem odpadu z košů asi pět tisíc tun. „Je tedy rozhodně namístě tuto problematiku pravidelně připomínat,“ krčí rameny Komarnický.
Změňte to
Pokud nechcete přeplněné nádoby na odpad hlásit přímo, ideálním řešením jsou pro vás mobilní aplikace ZmapujTo či Zmente.to. Nevýhodou tohoto způsobu je však zdlouhavost při hledání vhodných řešení. Druhá největší městská společnost i proto letos pokračuje v kampani na předcházení vzniku nepořádku, prostřednictvím krátkého videa i různých fotografií přímo z terénu.
„Babičku, holku ani psa byste v parku přece taky jen tak nenechali, tak to nedělejte ani s odpadky. Všechno, co jste si s sebou do přírody přinesli, si zase pěkně odneste! A ne, že to hodíte do jednoho pytle,“ připomíná herec, moderátor a tvář několika úspěšných kampaní Pražských služeb Vašek Matějovský. Akcentuje tím i nutnost odpad třídit. Ani univerzální odhazování všeho do černých popelnic není řešení. Třídění je zkrátka základ. Co skončí ve směsi, je každopádně v hlavním městě energeticky zužitkováno ve spalovně ZEVO Malešice.
Celoroční problém
Odhazování odpadků je celoroční problém, během léta ale mají pracovníci úklidových firem skutečně napilno, aby město udrželi čisté.
„Tímto prosíme Pražany i návštěvníky metropole, aby odpad likvidovali zodpovědně a chytře. Ideálně, aby předcházeli jeho vzniku,“ apeluje náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí Jana Komrsková.
I malá změna v chování lidí může mít podle zástupců svozové firmy velký dopad. V minulosti se spoty Pražských služeb věnovaly nadužívání jednorázových plastů, správnému třídění, sešlapávání vyhazovaných odpadů, čistotě v okolí popelnic nebo separaci bioodpadu.
„Tento spot existuje zároveň v dalších dvou jazykových mutacích, konkrétně s anglickými a ukrajinskými titulky, s cílem připomenout i hostům a návštěvníkům Prahy, že tu nikdo z nás nechce žít na smetišti,“ doplňuje Komarnický.
Popeláři se s kampaní pochlubili také na svém facebookovém účtu s názvem Pražské služby – nepřEKOnatelný servis. S originálním postřehem přispěchali v komentářích správci skupiny s názvem Tříděnía Recyklace. „Problém je, že v parcích chybí koše na tříděný odpad,“ píší správci s tím, že když lidé na místě vidí jen jeden koš, který je určen pouze pro směsný odpad, neřeší to a neváhají jej čímkoliv ucpat.
Multikomoditně
|