metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Dalších 19 fotografií v galerii
Pietní akt k 95. výročí vzniku samostatného československého státu se konal 28. října na pražském Vítkově. Na snímku prezident Miloš Zeman při kladení věnců. | foto: ČTK

Prezident zavítal na Vítkov a jmenoval generály. Večer udělil vyznamenání

  11:24,  aktualizováno  13:20
Při příležitosti 95. výročí vzniku samostatného československého státu se 28. října konal na pražském Vítkově pietní akt. Zúčastnil se prezident Miloš Zeman a další ústavní činitelé. O státním svátku si lidé mohou prohlédnout jinak zapovězené prostory.

 Při příležitosti státního svátku si dnes lidé mohou tradičně prohlédnout parlamentní paláce na pražské Malé Straně. Pro veřejnost bude otevřena také vládní Kramářova vila a primátorova rezidence na Mariánském náměstí. K prohlídce zve rovněž Obecní dům. Dny otevřených dveří těchto památek lákají každoročně stovky až tisíce lidí.

Otevře se Kramářova vila

Pietní akt k 95. výročí vzniku samostatného československého státu se konal 28.
Pietní akt k 95. výročí vzniku samostatného československého státu se konal 28.

Sídla Sněmovny a Senátu budou zájemcům přístupné od 9.00 do 16.00. Horní komora zpřístupní oba paláce, tedy Valdštejnský a Kolovratský. Odpoledne se budou moci návštěvníci setkat v Přijímacím salonku s předsedou Senátu Milanem Štěchem.

Kramářova vila, kterou nechal postavit první československý premiér Karel Kramář, slouží nyní jako rezidence ministerských předsedů. Její prostory se lidem otevřou od 10.00 do 16.00. Do rezidence pražského primátora, jež je vyzdobena ve stylu art deco, mohou zájemci zavítat od 9.00 do 19.00. Secesní Obecní dům, v němž byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa, bude otevřen od 9.00 do 15.00.

Vojáci složili přísahu

Slavnostní přísaha vojáků za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, ministra
Slavnostní přísaha vojáků za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, ministra

Téměř 350 mladých vojáků a vojákyň dnes složilo tradičně v den státního svátku slavnostní přísahu. Slib přednesli před prezidentem Milošem Zemanem, který ocenil jejich závazek sloužit vlasti.

Slib dnes na Hradčanském náměstí složilo 253 studentů prvního ročníku Univerzity obrany, pět studentů prvního ročníku vojenského oboru fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a 89 nových příslušníků Armády ČR, kteří právě absolvují základní výcvik ve Vojenské akademii ve Vyškově.

Zeman měl premiéru

Pietní akt k 95. výročí vzniku samostatného československého státu se konal 28. října na pražském Vítkově. Na snímku prezident Miloš Zeman při kladení věnců.

Zeman, který absolvoval ceremoniál jako prezident poprvé, ocenil službu vojáků při povodních a dalších živelných katastrofách, zároveň ale připomněl vojenské mise v cizině. Své sympatie prý nechce vyjadřovat jen slovy, pojede proto vojáky navštívit do Afghánistánu.

Zeman jmenoval generály

Prezident Miloš Zeman dnes také při příležitosti státního svátku jmenoval devět nových generálů, kromě válečných veteránů a hrdinů druhé světové války Alexandra Beera a Jaroslava Klemeše jsou mezi nimi policejní prezident Martin Červíček, generální ředitel hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba nebo a šéf vězeňské služby Petr Dohnal.

Do hodnosti generála jmenoval prezident také náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky Zdeňka Jakůbka, velitele Velitelství výcviku-Vojenské akademie Jána Kožiaka, velitele vzdušných sil Libora Štefánika a ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace Iva Schwarze. Zeman při jmenování uvedl, že policisté ani hasiči už nemusejí litovat, že nemají ve svém čele generála. O to víc prý těmto složkám přeje, aby svou práci vykonávaly ještě intenzivněji.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek