metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Při procházce Prahou si s dětmi hráli, vznikl tak zábavný průvodce

  16:19
Chcete vyrazit s rodinou po památkách metropole? A už víte, že to vaše děti nebude dlouho bavit? Pak si pořiďte Hravou Prahu, zábavného průvodce pro děti i rodiče. Vymyslela ho Andrea Konieczná po zkušenostech se svými syny.

Další 3 fotografie v galerii
Hravá Praha se skládá z 35 karet pražských památek. Každá karta obsahuje zajímavé informace o dané památce a tři úkoly, za jejichž splnění děti dostanou samolepku s motivem památky. | foto: ArchivMetro.cz

Jak vás projekt napadl?
Společně s dětmi moc rádi cestujeme a poznáváme nová místa. Přáli jsme si, aby naše děti poznávání památek skutečně bavilo, a proto jsme tomu začali přizpůsobovat náš program. Osvědčilo se nám, když jsme pro ně připravili nějaké úkoly, hádanky či rébusy. Kluci se tak pro objevování památek hravou formou nadchli a sami si pak vymýšleli různé úkoly.

Samotná realizace už šla hladce?
Vypracovala jsem představu a požádala o spolupráci Prague City Tourism (PCT). Můj nápad se jim moc líbil. Společně jsme pak pro Hravou Prahu vybrali ty nejkrásnější pražské památky a vytvořili texty.

Jak dlouho nakonec trvalo průvodce připravit?
Nápad vznikl asi před dvěma lety a Hravá Praha vyšla loni v listopadu. Protože jsme chtěli mít co nejkrásnější fotografie pražských památek, čekali jsme například i na příhodné počasí. Fotky vyšly opravdu krásně. Myslím, že čekání stálo za to.

Co všechno lidé při pořízení Hravé Prahy dostanou?
Hravá Praha se skládá z 35 karet pražských památek. Každá karta obsahuje zajímavé informace o dané památce a tři úkoly, za jejichž splnění děti dostanou samolepku s motivem památky. Samolepku si pak mohou na kartu nalepit. Součástí balení je i mapka s vyznačenými památkami, která usnadní plánování trasy.

Kolik času úkoly zaberou?
Záleží na konkrétní památce. V průměru deset až patnáct minut. Úkoly jsou zábavné, děti mají u každé památky za úkol něco zjistit nebo najít. Například ve Zlaté uličce najít domek, ve kterém bydlel Franz Kafka, na Václavském náměstí zjistit, co drží v ruce socha sv. Václava na koni, a na Staroměstské mostecké věži najít oblíbený symbol krále Václava IV.

Od kolika let má cenu Hravou Prahu brát na výlety?
Je určena pro rodiče s dětmi ve věku asi od šesti let. V tom věku si už děti mohou přečíst zajímavosti a úkoly samy.

Chystáte rozšíření?
Ano, několik nápadů již máme. V Praze jsou i další krásné památky, které by děti mohly objevovat. Lidé, kteří si průvodce zakoupili, se ptají, jestli vydáme hravé průvodce také pro jiná česká města. Uvažujeme i o zahraničních městech, jako například Řím či Londýn.

Kde všude se dá poznávací hra aktuálně pořídit?
Na naší webové stránce www.hravapraha.cz, v e-shopu a informačních centrech PCT. Konkrétně na Staroměstské radnici na Staroměstském náměstí a v Rytířské ulici na Můstku. Na všech těchto místech stojí Hravá Praha 299 korun.

Podle přízvuku nepocházíte z Prahy, jak dlouho zde žijete?
Pocházím z Moravy a do Prahy jsem se přestěhovala zhruba před dvaceti lety. Mezitím jsem žila osm let v zahraničí, v Budapešti a v Ženevě. Zpátky do Prahy jsem se moc ráda vrátila. Je to skutečně jedno z nejkrásnějších měst na světě.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Litvínov vybral stavitele nového bazénu. Ještě čeká, zda dostane dotaci

vydáno 29. května 2024  16:02

Nový plavecký bazén v Litvínově zřejmě postaví za více než 367 milionů korun stejné sdružení firem, které mělo o zakázku zájem už před třemi lety. Tendr...  celý článek

Galerie i muzeum v centru Jihlavy se promění, instituce prostaví miliony

vydáno 29. května 2024  16:02

Dvě důležité kulturní instituce v Jihlavě se pustí do modernizací budov. V případě Muzea Vysočiny bude provoz během dva roky trvajících stavebních prací...  celý článek