metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Svoz odpadu (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Příměří v bitvě o odpad. AVE nebude odstraňovat kontejnery PSAS

  14:44
V boji o svoz odpadu v Praze nastalo příměří. Svozová firma AVE CZ dnes přestala odstraňovat z ulic kontejnery Pražských služeb (PSAS) a ty naopak přestanou nové nádoby dávat do ulic. „Domluvila se tak vedení obou společností,“ sdělili mluvčí AVE Jana Vondráková a mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Spor firem se rozhořel poté, co PSAS v rámci přípravy přechodu části firmy pod Technickou správu komunikací (TSK) umístila do ulic nové kontejnery. Podle AVE ale překážely v manipulaci s těmi jejich, proto kontejnery patřící PSAS v sobotu začala odstraňovat.´„Dnes se sešla vedení společností AVE a PSAS a výsledek jednání je, že PSAS už nebudou do ulic navážet další nádoby a AVE pozastaví odstraňování kontejnerů PSAS z území Prahy 3, 9, 10 a 14,“ řekla Vondráková. Příměří potrvá až do 1. listopadu, do kdy musí Praha vyřešit problém se svozem odpadu.

Kontejnery překážely, tak je firma AVE odvezla

Kontejnery do ulic umístily PSAS kvůli snazšímu převodu části firmy pod TSK a ukončení spolupráce se subdodavateli v některých městských částech, tedy i AVE. K převodu části PSAS pod TSK přistoupila Praha po neúspěšném nákupu menšinového podílu v Pražských službách. V týdnu jej ale pozastavil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a problém nyní řeší magistrátní právníci a v úterý jej bude řešit městská rada.

Spor o nové kontejnery mezi AVE a PSAS začal v pátek, kdy právní zástupce AVE poslal službám dopis, aby kontejnery do 24 hodin odstranily. Vzhledem k tomu, že to PSAS neudělaly, AVE je začalo odvážet samo. To dnes skončilo. Firmě AVE vadilo, že kontejnery znemožňují manipulaci s jejich vlastními nádobami, navíc poškozují dobré jméno firmy - lidé hodí odpad do nových, které patří PSAS a firma AVE je nemůže vyvézt, avšak obyvatelé z nevyvezení budou obviňovat AVE.

Počet popelnic se zdvojnásobil

Pražané mohou již několik týdnů na některých místech vidět dvojnásobný počet kontejnerů, než bylo obvyklé. Podle Vondrákové si lidé na zákaznické lince firmy AVE na množství kontejnerů u svých domů velmi často stěžovali. Nádoby navíc často zabraly parkovací místa.

Praha má se svozem komunálního odpadu, který ročně vyjde na zhruba miliardu korun, dlouhodobé potíže. Praha jako většinový vlastník PSAS přistoupila k vyčlenění části firmy poté, co se jí nepodařila měsíce připravovaná akvizice. Zhruba pětinový podíl PSAS nakonec získala společnost EP Industries Daniela Křetínského. Praha proto převedla část PSAS pod TSK, které může jako své firmě zadat zakázku bez výběrového řízení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek