Předpověď rekordně vysokých teplot a sucha, jež mají letos ve velkém potrápit také centrální část Evropy, neděsí zdaleka jen představitele Prahy. S blížícím se létem se intenzivně připravuje i vídeňský magistrát, který se rozhodl problém řešit vskutku netradičně – zjednodušením své byrokracie.
„Vlny veder znepříjemní život především obyvatelům hustě osídlených oblastí. Jedním z účinných řešení jsou přitom zelené fasády, které snižují pocitovou teplotu v okolí až o 13 stupňů Celsia, zachytávají nečistoty a hluk, díky izolační funkci snižují spotřebu energie a zatraktivňují městské prostředí,“ uvádí zástupce Zahraniční kanceláře Vídně Martin Landa.
Málo vody
|
Rakouské hlavní město proto ve spolupráci s výzkumným týmem připravilo a otestovalo systém BeRTA pro ozelenění fasád. Nyní jej nabízí k dispozici široké veřejnosti. „Proces byl pro vídeňské zájemce až doposud složitý. Včetně stavebních úprav vyžadoval pro tamní metropoli povolení až od sedmi různých orgánů. Projekt BeRTA proto řeší všechny tyto překážky,“ dodává Landa.
Aby se nemuselo do fasád vrtat, je ve Vídni nejběžnějším řešením modulární systém s truhlíky a popínavými rostlinami. Ten nejen odstraňuje nutnost stavebních úprav, ale město pak zájemcům uhradí až sedmdesát procent nákladů. „Vídeň nabízí podporu až 5700 eur, tedy přes 150 tisíc korun,“ dodává Landa.
Samostatnou kapitolou jsou v rakouské metropoli domy, jež jsou přímo v majetku města. Zde magistrát na vlastní náklady buduje každoročně desítku stálých zelených fasád. Investice do opatření proti horku a suchu zde dosáhnou v následujících letech několika desítek milionů eur. Podle pražského náměstka pro životní prostřední Petra Hlubučka však miliony létají i v tuzemském hlavním městě.
„V Praze jsme letos rozdělili na granty na zlepšování životního prostředí 45 milionů korun. Jistě ale rádi podpoříme i další projekty, které nám budou ochlazovat město. Těmi zelené fasády bezesporu jsou,“ říká pro Metro Hlubuček.
„V rámci klimatického závazku, který Praha před časem přijala, je připraveno již nyní mnoho projektů, tak jako v minulém týdnu otevřený Litožnický rybník. Mojí prioritou teď je, aby se nám vše v době krize a krácení příjmu města podařilo ufinancovat,“ vysvětluje Hlubuček.
Fasády porostlé zelení nejsou v Praze žádnou novinkou. Ty nejznámější najdeme například na budově Novoměstské radnice, v zahradách Pražského hradu, na Novém Světě či na Petříně. Zelení je pokryta také polyfunkční budova Drn v Národní ulici. Popínavé rostliny jsou specifické i pro budovu administrativního centra AFI Karlín. Zde se mají nacházet také různé typy přístřešků pro ptáky, čmeláky a netopýry. „Vítám každou stavbu, která přispěje k lepšímu životnímu prostředí,“ doplňuje pro Metro Hlubuček.