metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Průtahy stály koně život. Zbytek stáda zachrání až dražba

  8:00
Majitel týraných koní v Rousínově na Rakovnicku přijde o své koně. Paradoxně ne díky zásahu úřadů, ale kvůli exekucím.
Kůň (ilustrační foto) | foto: SXC

Málo je živil, špatně se o ně staral, a když pět koní uhynulo, nechal je jejich majitel dokonce zetlít. Případ chovatele koní, na který v roce 2011 upozornili veterinární správu obyvatelé Rousínova na Rakovnicku, spěje ke šťastnému konci až teď. Po letech tahanic úřadů s chovatelem jdou totiž zubožení koně do dražby.

Jedna z kontrol skončila i napadením inspektorky

"Dražba, kterou provádí náš exekutorský úřad, je teď jedinou cestou z téhle situace. Koně jsou v zuboženém stavu. Veterinární správa už podala návrh na odebrání zvířat jejich majiteli, ale řízení se vleče. Všichni tedy vítají, že koně zachráníme prodejem v dražbě a že se pro ně co nejrychleji najdou noví majitelé," uvedl Milan Usnul z  Exekutorského úřadu Praha 9 s tím, že chovatel má na krku celkem 28 exekucí.

Otázkou ale je, proč úřady proti chovateli nedokázaly zakročit již dříve. Veterinární správa nečinnost odmítá, kontrol provedla několik, které ne vždy probíhaly hladce. "Při kontrole v roce 2013 byla kontrola nejdříve znemožněna, chovatel veterinární inspektorku napadl, což bylo řešeno trestním oznámením a již k tomuto případu proběhlo soudní řízení. Dále byla chovateli udělena pokuta za neumožnění kontroly výši při horní hranici zákonné sazby, také proti tomuto rozhodnutí se chovatel odvolal a i toto rozhodnutí bylo potvrzeno odvolacím orgánem," sdělil šéf veterinární správy Středočeského kraje Zdeněk Císař. Koně podle něj byli podvyživení, majitel se jim nestaral o kopyta a choval prý zvířata v podmínkách, kde se lehce mohla zranit. Průtahy tak podle Císaře nejsou na straně veteriny, ale v tom, že příslušný obecní úřad dosud nerozhodl o tom, kde by zvířata měla v náhradní péči skončit. "Sdělil, že se potýká s nedostatkem financí, a proto požádá o pomoc s řešením situace krajský úřad a ministerstvo zemědělství," vysvětluje Zdeněk Císař.

Zachraňte koně

Dražba proběhne 24. září v 11. hodin v hospodářském objektu, který se nachází na příjezdu do Rousínova v obci Slabce na Rakovnicku po silnici č. 233 od Panošího Újezdu.

  • Celkem se bude prodávat 65 koní, většinou welsh pony. Koně zřejmě nemají potřebné průkazy ani povinná očkování. Odhad stáří, plemene a stavu provede na místě veterinář. Od jeho určení se bude odvíjet cena.
  • Vyvolávací cena zvířete nejnižší kategorie je 2 tisíce korun, kůň kategorie A pak bude nabízen minimálně za pět tisíc.
  •  Prohlídka koní se bude konat před dražbou, od půl jedenácté.
Autor: Tomáš Belica Metro.cz

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek