metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Sobota 24. února 2024. Svátek má Matěj

Dalších 37 fotografií v galerii
Pochod hrdosti homosexuálů Prague Pride 2014 | foto: ČTK

Průvodu hrdosti homosexuálů Prague Pride se zúčastnilo až 17 tisíc lidí

  9:00,  aktualizováno  18:47
Letošního průvodu Prague Pride na podporu gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů se zúčastnilo 15 až 17 tisíc lidí, což bylo méně než loni. Podle účastníků byl letošní ročník také méně extravagantní a klidnější. Průvodu, který šel z Václavského náměstí do Letenských sadů, se snažili zabránit odpůrci homosexuálů. Policie kvůli tomu 15 z nich zadržela a jsou vyšetřováni ze spáchání přestupku. Prahou souběžně s pochodem hrdosti homosexuálů prošel průvod Mladých křesťanských demokratů.

Průvod hrdosti upozorňoval hlavně na diskriminaci homosexuálů v 76 zemích světa a na nebezpečí viru HIV. V čele průvodu nesl dav lidí karikaturu prezidenta Vladimira Putina na podporu homosexuálů v Rusku. V davu byli tradičně pestrobarevně oblečení lidé, kteří během průvodu tancovali na hudbu reprodukovanou ze soundystémů alegorických vozů.

Podstatnou část průvodu tvořili heterosexuálové

Prague Pride 2014

Pochod hrdosti homosexuálů Prague Pride 2014

Každý rok jdou Prahou tisíce lidí

  • Průvod v Praze se konal počtvrté.
  • Poprvé prošel městem v roce 2011.
  • Tehdy se do něj zapojilo 8000 lidí.
  • Loni jich přišlo 20 tisíc.
  • Letos se zúčastnilo 15 až 17 tisíc lidí.

I letos dorazilo mnoho lidí v nápaditých i odvážných kostýmech. Proti minulému roku ale byla karnevalová složka potlačena. "Mám trochu pocit, jak kdyby tu byli tentokrát trochu slušnější lidi," řekla například Daniela, která se akce účastnila. Stejně jako v minulých letech podstatnou část průvodu tvořili heterosexuálové, kteří chtěli dát najevo svůj odpor vůči homofobii. V přední části průvodu kráčela asi třicítka zaměstnanců amerického velvyslanectví.

Již před začátkem průvodu se u sochy svatého Václava se sešly asi tři desítky odpůrců. Mezi účastníky průvodu se například vmísila dvojice s tlampačem, která slovně napadala homosexuály. Další lidé se snažili průvodu zabránit u Dvořákova nábřeží. Přestože policie musela zasáhnout proti 15 odpůrcům a řešit jejich přestupky, uskutečnil se letošní průvod podle policejního mluvčího Jana Daňka bez větších problémů. "Dá se říct, že se nestalo nic dramatického," uvedl. Pochod skončil v Letenských sadech, kde byl až do večera hudební a zábavní program.

V průvodu křesťanských demokratů šel Bělobrádek

Centrem Prahy prošel Pochod pro rodinu. V čele průvodu nesli účastníci transparent s nápisem "Rodina je základ společnosti a existence národa".

Ve zcela klidném duchu se nesl průvod zhruba 80 stoupenců Mladých křesťanských demokratů, podle kterých česká společnost dost nehájí zájmy tradiční rodiny. Nelíbí se jim snahy o uzákonění adopcí homosexuálními páry. Nevadí jim naopak registrované partnerství nebo happeningy jako ten dnešní. "Vyznáváme však určité hranice - vadí nám například adopce či osvojení dětí v rámci homoparentálních rodin. Tato témata už nám vhodná nepřijdou," uvedl místopředseda Mladých křesťanských demokratů Jan Gregor. Nad jejich akcí převzal záštitu místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek

Méně křeče, ale také sebevědomí soutěžících. Love is Blind je tu pošesté a zase trošku jinak

Strážce streamu
vydáno 23. února 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU V současnosti by se dalo říct, že je reality show Láska je slepá (Love is blind) skoro kultovní záležitostí. Její děj se pokaždé zaměřuje na nezadané...  celý článek

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek