metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

První dceru Kateřinu přilákala Marilyn jako archetyp ženské krásy

  14:05aktualizováno  30. května 10:45
Pražská výstava o Marilyn Monroeové ukazuje slavnou herečku jako archetyp ženské krásy celé lidské historie. Expozice nazvaná jednoduše Marilyn trvá od 30. května do 20. září v reprezentativních prostorách Jízdárny Pražského hradu a nabízí předměty spojené s "nejvíc sexy herečkou všech dob" i zapůjčené umělecká díla. Nad akcí převzal záštitu prezident a navštívila ji jeho žena Ivana s dcerou Kateřinou.
Výstavu Marilyn slavnostně zahájila první dáma Ivana Zemanová s dcerou

Výstavu Marilyn slavnostně zahájila první dáma Ivana Zemanová s dcerou Kateřinou. | foto: ČTK

Vitríny a exponáty někdo ukradl

  • Policie nechce případ ztráty části výstavy komentovat, podle pořadatelů výstavy ale mohla být krádež obsahu kamionu součástí organizované akce.
  • Kamion s věcmi na výstavu měl označení Salvatore Ferragamo, muzeum této módní značky je pořadatelem putovní výstavy.

Výstava se nakonec koná v plánovaném termínu, přestože se minulý týden během transportu z Itálie do Česka ztratila část jejího vybavení. "Tvrdou prací jsme vše vyřešili, pražská výstava budeš shodná s tou z italského muzea Salvatore Ferragamo ve Florenci. Expozice ukáže Marilyn jako složitější osobnost, než se jeví na první pohled," uvedla kurátorka výstavy Stefanie Ricciová. Ta je zároveň ředitelkou muzea ve Florencii vzniklého loni jako pocta americké krásce při příležitosti 50. výročí její předčasné smrti. Stejně jako další hollywoodské hvězdy i Monroeová milovala výtvory mistra ručně šité obuvi Salvatore Ferragama. Vlastnila několik desítek párů, každý s jednoduchým designem a ani jeden bez vysokého jehlového podpatku.

Výstava, na kterou základní vstupné činí 240 korun a snížené polovinu, nabídne kolekci věcí z osobního života "božské Marilyn" sestavenou ze sbírek soukromých sběratelů z celého světa. V rozlehlých výstavních prostorách s nepřehlédnutelným modelem atomové bomby zájemci naleznou desítky kostýmů i bot z filmů i soukromí Monroeové, různé dokumenty, fotografie, citáty, obálky časopisů a podobně.

Výstava Marilyn
Výstava o Marilyn Monroe

Výstava o Marilyn Monroeové

Na výstavě uvidíte Marilyn i očima Andyho Warhola

Pro zdůraznění nadčasovosti její krásy jsou na výstavě přítomna umělecká díla, jako například Kajícná Magdalena Francesca Furinioniho zapůjčená z muzea ve Vídni nebo Léda s labutí ze školy Leonarda da Vinciho, kterou zapůjčila Galleria degli Uffizi ve Florencii. Sepjetí Marilyn s historickou ženskou krásou dokumentuje i digitální reprodukce symbolu renesance, Botticelliho Venuše. Umění 20. století zastupují obrazy Andyho Warhola 10 Marilyn Monroe a Two Gold Mona Lisas.

Marilyn je jednou z prvních velkých kulturních akcí Správy Pražského hradu po nástupu prezidenta Miloše Zemana, který nad ní převzal záštitu. Výstavy za Zemanova předchůdce Václava Klause měly spíše konzervativní charakter.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Litvínov vybral stavitele nového bazénu. Ještě čeká, zda dostane dotaci

vydáno 29. května 2024  16:02

Nový plavecký bazén v Litvínově zřejmě postaví za více než 367 milionů korun stejné sdružení firem, které mělo o zakázku zájem už před třemi lety. Tendr...  celý článek

Galerie i muzeum v centru Jihlavy se promění, instituce prostaví miliony

vydáno 29. května 2024  16:02

Dvě důležité kulturní instituce v Jihlavě se pustí do modernizací budov. V případě Muzea Vysočiny bude provoz během dva roky trvajících stavebních prací...  celý článek