metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Psi mohou po Praze volně běhat bez vodítka. Co si o tom myslíte?

  6:00
Pravidla musí psi dodržovat jen v parcích: často nesmí na trávník. V ulicích metropole ale jejich pohyb nijak upraven není.
Pes ve sněhu | foto: David Sedlecký

"Řešit a sankcinovat lze až napadení psem," potvrdila včera deníku Metro mluvčí magistrátu Tereza Králová. Tato situace trvá v Praze už třináctým rokem a žádný z návrhů řešících povinnost náhubků u desetitisíce pražských psů zatím nevyšel.

Naposled se z vazby ozval poslal David Rath, podezřelý z korupce, který se ale zaměřil pouze na takzvaná bojová plemena. "Do 200 metrů od budovy by bylo možné bojového psa pouze vést s náhubkem," vzkazoval z vazby poslanec. Jeho návrh na regulaci tento týden vláda nedoporučila.

Jaký je váš názor?

Jediné, čím může město regulovat pohyb psů, je vyhláška o městské zeleni. Majiteli psa hrozí pokuta až tisíc korun, když ho pustí na trávník v parku.

  1. Magistrát potvrdil, že je na každém majiteli, aby určil, jestli je pes nebezpečný svému okolí a zda má být po chodníku veden na vodítku a s náhubkem.
  2. Paradoxní situaci zavinila v roce 2000 změna zákona o pozemních komunikacích. Dříve z něj vyplývalo, že psi po komunikacích volně pobíhat nemohou. Zákaz však nezahrnoval pouze silnice, ale i chodníky. Při novelizaci se na tento aspekt prostě zapomnělo.
  3. V přechozích deseti letech vznikaly různé nápady, jak situaci vyřešit. Podle některých měl volný pohyb psů záviset na výšce a hmotnosti zvířete, což odborníci považovali za nesmysl.
  4. V roce 2009 se městu zalíbil nápad snížit riziko útoků nezvládnutých zvířat na lidi tím, že by majitel vycvičeného psa získal slevu na poplatcích, jako to dělají některá další města. Tou dobou například najitelé vycvičené psa v Kladně dostávali poloviční slevu z ročního poplatku. V Praze je roční poplatek 1500 korun. Zůstalo však jen u nápadu.

    SVOJE TIPY NA ŘEŠENÍ POSÍLEJTE NA ADRESU: jan.david@metro.cz
Autor: Jan David Metro.cz

Hlavní zprávy

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

vydáno 12. června 2024  16:36

Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.  celý článek

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

vydáno 12. června 2024  13:29

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.  celý článek

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

vydáno 12. června 2024  6:15

Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát...  celý článek