metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa 22. května 2024. Svátek má Emil

Psi mohou po Praze volně běhat bez vodítka. Co si o tom myslíte?

  6:00
Pravidla musí psi dodržovat jen v parcích: často nesmí na trávník. V ulicích metropole ale jejich pohyb nijak upraven není.
Pes ve sněhu | foto: David Sedlecký

"Řešit a sankcinovat lze až napadení psem," potvrdila včera deníku Metro mluvčí magistrátu Tereza Králová. Tato situace trvá v Praze už třináctým rokem a žádný z návrhů řešících povinnost náhubků u desetitisíce pražských psů zatím nevyšel.

Naposled se z vazby ozval poslal David Rath, podezřelý z korupce, který se ale zaměřil pouze na takzvaná bojová plemena. "Do 200 metrů od budovy by bylo možné bojového psa pouze vést s náhubkem," vzkazoval z vazby poslanec. Jeho návrh na regulaci tento týden vláda nedoporučila.

Jaký je váš názor?

Jediné, čím může město regulovat pohyb psů, je vyhláška o městské zeleni. Majiteli psa hrozí pokuta až tisíc korun, když ho pustí na trávník v parku.

  1. Magistrát potvrdil, že je na každém majiteli, aby určil, jestli je pes nebezpečný svému okolí a zda má být po chodníku veden na vodítku a s náhubkem.
  2. Paradoxní situaci zavinila v roce 2000 změna zákona o pozemních komunikacích. Dříve z něj vyplývalo, že psi po komunikacích volně pobíhat nemohou. Zákaz však nezahrnoval pouze silnice, ale i chodníky. Při novelizaci se na tento aspekt prostě zapomnělo.
  3. V přechozích deseti letech vznikaly různé nápady, jak situaci vyřešit. Podle některých měl volný pohyb psů záviset na výšce a hmotnosti zvířete, což odborníci považovali za nesmysl.
  4. V roce 2009 se městu zalíbil nápad snížit riziko útoků nezvládnutých zvířat na lidi tím, že by majitel vycvičeného psa získal slevu na poplatcích, jako to dělají některá další města. Tou dobou například najitelé vycvičené psa v Kladně dostávali poloviční slevu z ročního poplatku. V Praze je roční poplatek 1500 korun. Zůstalo však jen u nápadu.

    SVOJE TIPY NA ŘEŠENÍ POSÍLEJTE NA ADRESU: jan.david@metro.cz
Autor: Jan David Metro.cz

Hlavní zprávy

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Centru sociálních služeb Tloskov je 65 let a oslaví to ve velkém stylu

vydáno 21. května 2024  16:22

Tuto sobotu 25. května se za branami domova pro lidi se zdravotním postižením bude konat hudební festival, který si tu vyzkoušeli už před pěti lety. U...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek