metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Putovní sauna má velký úspěch. Zahřát se tuto zimu můžete už i v Dejvicích

  7:00
Projekt komunitní sauny vznikl začátkem roku na popud suchdolských obyvatel. Za nápadem na putovní dřevěnou saunu stojí občanské sdružení Žijeme tady, které ho také zrealizovalo. Místní si bezplatné saunování oblíbili a projekt funguje dál. Sauna se však přestěhovala. Do konce roku bude v Dejvicích.
Sauna je dnes už v Dejvicích.

Sauna je dnes už v Dejvicích. | foto: Jan Hromádko

Netradiční způsob relaxace byl ještě začátkem roku zcela zdarma. Na novém místě si však už za posezení v teplíčku zaplatíte. „Sauna byla zdarma během zimního provozu, kdy byl provoz dotován z grantu, který na projekt obdrželo naše sdružení. Během provozu v KC Klubovna vybíráme poplatek sedmdesát korun za jednu saunovací etapu, a to bez ohledu na to, kolik lidí ji najednou využívá. Jde o částku, která by měla pokrýt náklady na elektřinu, vodu a úklid,“ zdůvodňuje zpoplatnění sauny Martin Petřík ze sdružení Žijeme tady.

Saunování ma jasná pravidla

Do malé budky se vejdou 4 lidé.

Do sauny jedině bez bot.

Sauna minulou zimu putovala po třech suchdolských stanovištích. Lidé se saunovali na úřadě, v kavárně a také v knihovně. „Cílem celého projektu bylo utvářet místní komunitu a podporovat zdravý životní styl. Lidé pomáhali s převozem, navštěvovali saunu a také se velmi často účastnili pravidelného doprovodného programu,“ chválí si projekt Petřík.

Princip komunitního saunování je jednoduchý. Je však nutné dodržovat několik pravidel. „Každý, kdo dorazí se zahřát, si musí přinést vlastní ručníky a přezutí. Návštěvník musí dodržovat bezpečnost. Zejména nevstupovat po vlivem alkoholu, nemanipulovat v kabince s otevřeným ohněm a podobně. Děti mohou vstupovat do sauny pouze v doprovodu osoby starší osmnácti let,“ vyjmenoval některá pravidla saunování Petřík.

O posezení v teplíčku je zájem

Saunu ještě na starém místě v Suchdole.

Provozovatelé netradiční sauny myslí i na hygienu. „Toalety jsou k dispozici uvnitř KC Klubovny. Voda v bazénku, který je v blízkosti budky, slouží k ochlazení a ne na umytí, v případě potřeby je k dispozici i zahradní hadice, kterou se člověk může omýt,“ dodává Petřík. Sauna se těší nemalé oblibě. V Suchdole ji navštívilo více než sto nadšenců. Na dejvické stanoviště za teplem dorazilo už zhruba třicet návštěv. Během zimy provozovatelé čekají, že sauna bude využívána mnohem častěji.

Dřevěná budka je sice útulná, ale ne moc velká. „Nejde tedy o žádný luxus, spíš má člověk dojem, jako by byl někde na chatě u přátel. Pokud máte rádi severské sauny u jezer, bude se vám tahle zahradní sauna také líbit,“ zve k zahřátí Petřík. Letošní zimu saunování zajišťuje sdružení Živé město. To saunu umístilo do KC Klubovna v ulici Generála Píky v pražských Dejvicích. Zde bude oblíbená dřevěná budka až do začátku ledna. Sauna se hned začátkem nového roku vrátí zpět do Suchdola, kde bude opět zpřístupněna místním obyvatelům.

Jak za teplíčkem?

Putovní saunu je důležité si rezervovat minimálně jeden den dopředu.

  • Saunu je možné navštívit třikrát týdně, v pondělí, středu a sobotu. V provozu je od 17 do 20.30 hodin. 
  • Saunování trvá 90 minut včetně převlékání, přičemž kapacita sauny je maximálně tři až čtyři osoby.
  • Putovní saunu si můžete rezervovat na e-mailu: workshopy@zive-mesto.cz
  • Více informací, volné termíny i přesná pravidla používání najdete na webu klubovna.povalec.cz/sauna.
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek