metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Rád bych si zaplaval na severním či jižním pólu, říká otužilec

  7:00
Zatímco většina lidí v těchto dnech pomyslí maximálně na plavání ve vyhřívaném krytém bazénu, otužilci ve vodě řádí dál. "Otužilecká sezóna začíná vždy první říjnovou neděli plavbou v ponorné říčce Punkvě v Moravském Krasu. Je to opravdu působivá akce - plavat v osvětlených jeskyních je zážitek. Poprvé se plavalo v roce 1949," říká předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek.
Otužilec Vladimír Komárek | foto: Archiv - Anna Komárková

Stává se někdy, že je už i pro otužilce voda příliš studená?
To se rozhodně nestane, plaveme za každé teploty vody. Soutěže se však nekonají, pokud teplota vzduchu klesne pod -25 stupňů Celsia.

Akce otužilců

  • 66. ročník Memoriálu Alfreda Nikodéma proběhne 26. prosince se začátkem v 11.00 na severním cípu Slovanského ostrova. Jde o nejstarší otužileckou akci u nás.
  • Tříkrálová plavba za převoznickým punčem. Začne 6. ledna 2013 v pravé poledne. Plavci sestoupí u Karlova mostu z motorové lodi do Vltavy a doplavou na pravý břeh. V Muzeu Karlova mostu na ně bude čekat horká čočková polévka a oblíbený převoznický punč.
  • Dalšími akcemi otužilců budou 2. února od 12:30 Branické ledy (u campu Kotva) a 2. března Mistrovství ČR v zimním plavání v prsařském způsobu (v nevyhřívaném bazénu Plaveckého stadionu Podolí).

Kde se vy osobně všude otužujete? Jezdíte třeba i do ciziny?
Já se otužuji všude, kam přijedu. Nejvýš jsem plaval v Alpách ve vysokohorském jezírku, nejdál v  řece Obu na Sibiři. Rád bych si zaplaval co nejblíž pólu. Jestli by to bylo na severu nebo jihu, to není tak podstatné.

Je stanovena nějaká norma mezi otužilci, jak dlouho by měl každý zůstat ve studené vodě?
Při soutěžních akcích se nesmí překročit limit 22 minut. Do roku 1989 byl limit třicetiminutový, po tragické události, kdy došlo k úmrtí otužilce po doplavání soutěže byla stanovena nižší hranice. Zdola není limit omezen.

Jak se člověk zařadí mezi otužilce?
Pokud se člověk chce stát otužilcem, je velmi žádoucí nechat si u sportovního lékaře či kardiologa udělat zátěžové testy. Stručně řečeno, adept šlape na rotopedu a lékař s pomocí elektrod na jeho těle zkoumá, jak srdce reaguje při rostoucí námaze. Plavání v zimní vodě je totiž velmi náročné na činnost srdce. Pokud je srdce v pořádku, je dobré najít si do studené vody "parťáka". Ideální je vstoupit do některého otužileckého klubu. Pokud mi zájemce napíše na e-mail, rád mu pomohu vybrat nejbližší otužilecký klub.

Každoročně pořádáte křest otužilců. Kdy se letos uskuteční?¨
Křest otužilců se koná v neděli 16. prosince v 11.30 v Hodkovičkách na pláži u loděnice Slavoje. Je to barvitý happening, při němž jsou noví otužilci pokřtěni ze džbánu vltavskou vodou s ledem a magickými formulkami přijati mezi právoplatné otužilce. Otužilci na této akci mívají různé paruky, barevné masky, historické plavky a podobně.

Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek