metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Rada neschválila náměstkovi primátorky Stropnickému klíčové materiály

  11:59aktualizováno  14:47
Pražští radní dnes neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které předkládal náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). Problematiku pražských stavebních předpisů místo něj převzala primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Trojkoalice už dřív uvedla, že by takový krok považovala za porušení koaliční smlouvy. Neschopnost Stropnického podle primátorky začala ohrožovat zájmy Prahy. Stropnický výtky Krnáčové odmítl.
Matěj Stropnický | foto: SZ

„Neschopnost náměstka Stropnického vyřešit problém s pozastavenými stavebním předpisy začala vážně ohrožovat zájmy Prahy a hrozí nám odejmutí práva vydávat si samostatně pražské stavební předpisy,“ uvedla Krnáčová. „V takové situaci už není nadále možné přihlížet experimentům pana Stropnického a musela jsem zasáhnout,“ doplnila.

Kvůli dnešnímu hlasování rady se mimořádně sešel zastupitelský klub Trojkoalice. „Je třeba udělat sumář věcí, které se daří a nedaří. Ten bude projednán na zasedání zastupitelského klubu,“ řekl Stropnický. Výsledný materiál chce Trojkoalice předložit ANO a ČSSD. Dokument by mohl být hotov do konce tohoto týdne. Zároveň bude o situaci dnes večer jednat vedení pražské Strany zelených.

Stropnický zároveň odmítl výtky ze strany primátorky. Navíc údajně zástupce Trojkoalice nikdo neupozornil, že je alternativní návrh předpisů připravován, a viděli jej poprvé až dnes. „My nevíme, kdo to dělal a na čí zadání,“ řekl Stropnický a návrh označil za kompilát několika dokumentů. Společně s Institutem plánování a rozvoje Stropnický svůj i primátorčin návrh posuzuje. „V čem přesně změny spočívají, tak zatím nevím,“ řekl.

Ministerstvo na začátku roku na 15 měsíců účinnost předpisů pozastavilo. Stalo se tak kvůli údajným chybám a po silném tlaku billboardové lobby. Stropnický varoval, že pokud rada tento týden upravené předpisy neschválí, pak hrozí, že nestihnou vejít v účinnost včas, a že je ministerstvo pro místní rozvoj zruší.

Ministerstvo také zvažuje, že v rámci novely stavebního zákona Praze odebere pravomoc tvořit vlastní stavební předpis. Stavební předpisy přináší mimo jiné novou regulaci velkoplošné reklamy a změny při výstavbě v metropoli.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek