Přichází doba, kdy deváťáci pociťují strach z přijímaček na střední školy. Zvláště ti, kteří učivo nestíhají. Pomocnou ruku jim podávají radnice pražských částí. Například Praha 1 nebo Praha 7. „I letos se zástupci všech devátých tříd rozebírám jak přípravu na přijímací zkoušky, tak také získávám zpětné reakce. V loňském roce mi bylo sděleno, že je fajn, když děti mají časovou výhodu při testech, ale už jen málokdo zajistí těmto dětem klid při psaní,“ říká pro deník Metro David Bodeček, první místostarosta Prahy 1, který má v gesci školství, kulturu nebo sport jedničky. Praha 1 má pět základních škol. A podle Bodečka tím, že každá je zaměřená na jinou oblast, je zvolen i odlišný způsob přípravy. Například tamní základní škola J. G. Jarkovského má pro deváťáky připravená cvičení z matematiky nebo z českého jazyka, oba předměty jsou zaměřeny na přípravu na přijímací zkoušky. „Máme zaznamenáno zlepšení u většiny žáků,“ pochvaluje si programy z minulých let Bodeček. A připomíná, že Praha 1 nabízí také psychologickou poradnu.
Přijímačky nanečisto si mohli žáci vyzkoušet před několika dny. Podle radnice Prahy 7 především výsledky z matematiky nedopadly dobře a mnozí učitelé kritizují přílišnou náročnost testů, která ještě více zvýšila enormní tlak, jemuž děti i celé rodiny před přijímacími zkouškami čelí. Proto i sedmá část chce dětem, které na území této části žijí, pomoci. A přichystala bezplatné přípravné kurzy na přijímací zkoušky, které probíhají do konce března. Lektoři s žáky procházejí celé testy a zároveň se podrobněji zaměřují na problematické části, „chytáky“ či oblasti učiva, které dětem činí největší obtíže.
„V Praze 7 se dlouhodobě snažíme vyrovnávat šance dětí na vzdělání. Reagujeme tak na neférově nastavený systém přijímacích zkoušek, který spíše než schopnosti a vědomosti žáků testuje schopnost rodiny zajistit dětem drahou přípravu,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který coby učitel svým kolegům s přípravnými kurzy pomáhá.