metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich

Další 2 fotografie v galerii
Bydlení (ilustrační foto) | foto: freeimages

Radnice v Modřanech zastavila privatizaci bytů

  9:28
Nízké prodejní ceny, to je hlavní důvod, proč se zastupitelé v Modřanech rozhodli zastavit už rozběhnutou privatizaci obecních bytů.

Pro tři domy, kde už vznikla družstva vlastníků, se udělají nové kontrolní odhady cen. Původně se privatizace měla týkat deseti domů, tři už jsou prodané, v dalších nájemníci nemají o koupi zájem. Původně chtěla městská část pozastavit prodej včetně těchto tří domů.

Přímo na jednání zastupitelstva se ale o přestávce zastupitelé sešli se zástupci družstev. Výsledkem byl příslib kontrolního znaleckého posudku. „Byla učiněná džentlmenská dohoda, že příští týden vypíšeme výběrové řízení na nové znalecké posudky,“ řekla starostka Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12).

Privatizovat se měly i staré továrnické vily

Privatizaci jednoho sporného domu z deseti navržených už pozastavilo i minulé zastupitelstvo, většinou jde o staré továrnické vily. Vedení radnice chce i u nich prověřit znalecké posudky, majitelům chce podle Rázkové vyslat signál, aby zatím nepodnikali žádné kroky.

Podle místostarosty Zbyňka Boublíka (za Změnu pro Prahu 12) podobnou situaci řeší i nová vedení jiných měst a obcí. „Obávám se, že bychom se rozprodejem bytů dopouštěli trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ odůvodnil pozastavení privatizace místostarosta Michal Pinc (ANO), který má byty na starosti. Podle něj jsou ceny nižší, než je na realitním trhu obvyklé, označil je za dumpingové.

Nájemci obecních bytů mají smlouvy na dobu neurčitou, které lze zároveň dědit, takže byty podle opozice nemůžou být posuzovány jako volné, a proto prodané za tržní cenu.

Radnice slíbila refundaci nákladů, pokud privatizace neprojde

„Zdůvodnění pozastavení je opřeno o pocit, že cena určená znaleckým posudkem je špatná. Posudek ale může zrušit jen soud,“ uvedl v diskusi zastupitel a senátor Tomáš Grulich (ODS). Ve stejné situaci byly podle zastupitele Marka Fajfra (TOP 09) čtyři domy, jeden z nich už byl prodaný a tři se opozdily kvůli nemoci soudní znalkyně.

Vedení městské části zároveň přislíbilo, že náklady na založení družstev se nájemníkům, pokud k prodeji domů nedojde, pokusí refundovat. Podle zastupitele Petra Šuly (TOP 09) by ale mohli nájemníci kvůli zmařených prodejům městskou část žalovat.

O pokračování privatizace vybranými deseti domy rozhodlo zastupitelstvo v roce 2012, kdy ho vedla koalice ODS, TOP 09 a Změny pro Prahu 12. „Pokud koncepce platí a neměli byste se zabývat všemi deseti domy, pak musíte revokovat usnesení,“ upozornila zastupitelka Hana Jandová (TOP 09). Zároveň by se podle ní dnešní konsenzus měl objevit v usnesení zastupitelstva, jinak není právně vymahatelný.

Od podzimních komunálních voleb vede radnici Prahy 12 koalice ANO, ČSSD a Změny pro Prahu 12. Volby vyhrálo ANO, starostkou se ale stala Rázková ze Změny. Podle koaliční dohody se po dvou letech vystřídá s kandidátem navrženým ANO.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek