metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Koupaliště v Radotíně | foto: Metro.cz

Radotín chce upravit břeh Berounky na odpočinkový prostor

  15:02
Městská část Praha-Radotín chce letos upravit břeh Berounky na odpočinkový prostor. Projekt „Místo u řeky“ připravuje už sedm let, musela ho upravit kvůli povodním a chystané výstavbě lávky. Revitalizace se bude týkat více než 2600 metrů čtverečních mezi řekou, radnicí, kostelem a základní školou, informovala městská část na webu.

Práce by měly začít v dubnu, jejich dokončení radnice předpokládá v září. „Hlavním požadavkem a motivem celého plánu je výhled na řeku, vytvoření komunikační tepny podél Berounky, vytvoření míst pro odpočinek a relaxaci, které využijí rádi i návštěvníci společenských akcí,“ informovala městská část.

Osou projektu je schodiště, které může sloužit i pro sezení. Původně mělo vést až k hladině Berounky, po povodních v roce 2013 byl ale projekt přepracovaný podle požadavku Povodí Vltavy. Zasáhly do něj také přípravy výstavby nové lávky přes Berounku, původní také poškodila velká voda. Její odhadovaná cena je 50 milionů korun. Projekt nově řeší odpočinkový prostor u lávky i povodněmi poškozenou náplavku u soutoku Berounky a Radotínského potoka.

V Radotíně je nové koupaliště

Podle schodiště povede opěrná zeď, která bude sloužit jako informační panel a její kamenné obložení bude zároveň prezentovat místní geologii. Přibudou také odpočívadla u cyklostezky nebo nová zeleň. Už v roce 2009 městská část na projekt neúspěšně žádala o peníze z evropských fondů, znovu pak byla žádost podaná loni. Dalších 100 tisíc korun získal Radotín z grantu za obnovu veřejných prostranství.

V Radotíně loni otevřeli také nové přírodní koupaliště. Radnice jej ve spolupráci s pražským magistrátem vybudovala v místě bývalé čistírny odpadních vod. Jde o takzvaný biotop, který oproti běžným bazénům neobsahuje chemické látky. Za koupaliště zaplatila Praha 64 milionů korun bez DPH.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek