metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Středa 27. září 2023. Svátek má Jonáš

Dalších 14 fotografií v galerii
Výměna použitých stříkaček za nové je pro terénní pracovníky denní chleba. | foto: Jan Špaček

REPORTÁŽ: Jak to vidí streetworkeři? Když dealera chytne policie, nahradí ho za pár hodin

  13:26
Streetworkeři, terenní pracovníci, pomáhají drogově závislým v ulicích metropole. To, že je jejich práce třeba si redaktor deníku Metro vyzkoušel na vlastní kůži. „Pokud pomůžeme pěti lidem, aby se nenakazili, zaplatí se z ušetřených nákladů na léčbu náš rozpočet,“ říká streetworker Jan Špaček.

„Naše práce se odehrává téměř kompletně v terénu. Snažíme se chodit na otevřené drogové scény, kde kontaktujeme aktivní uživetele drog a těm se snažíme pomoct,“ říká streetworker, který společně s kolegyní Kateřinou Nejedlou z terénního programu No Biohazard začíná svou obchůzku u výstupu z metra Vltavská. Zde jako obvykle vyměňuje místní skupince drogově závislých použité injekční stříkačky za nové.

Podle streetworkerů představuje pro drogově závislého stříkačka věc denní potřeby. Zahazuje ji s podobně zlým úmyslem jako kuřák nedopalek.

Výměna použitých stříkaček za nové je pro terénní pracovníky denní chleba.

„Nejprve musíme vědět, kde se drogová scéna nachází. Poté na ni docházíme, seznamujeme se s lidmi a snažíme se je motivovat k tomu, aby své zvyky změnili nebo alespoň omezili tak, aby nebyli rizikoví pro sebe i své okolí,“ popisuje svou práci Špaček. Podle něj musí mít terénní pracovníci především svatou trpělivost.

Terénní pracovníci shánějí doklady i ubytování

Kromě výměny jehel a jejich úklidu po městských částech pomáhají klientům také se zařizováním dokladů, motivují je ke shánění ubytování, provádějí drobná zdravotní ošetření či nabízejí sociální poradenství. Nezřídka radí také o bezpečném sexu a především bezpečném užívání drog. Ačkoliv je práce streetworkera záslužná, jen těžko se měří její výsledky.

Streetworkeři v terénu, kousek od metra Vltavská

„Ve chvíli, kdy nám dotyčný sejde ze zřetele, nevíme, zda se šel léčit, je v nemocnici nebo ve vězení. Pokud ale dopomůžeme pěti, šesti lidem, aby se nenakazili žloutenkou typu C či virem HIV, z ušetřených nákladů za nákladnou léčbu se zaplatí rozpočet našeho programu,“ vysvětluje důležitost své práce Špaček, který pomáhá již devátým rokem.

Policie je proti síti dealerů drog bezmocná

Policijní zásahy proti distributorům drog mají podle Špačka jen krátkou dobu účinnosti. „Pokud policie zatkne dealera na Praze 7, je nahrazen do jednoho, dvou týdnů. Pokud se to stane v centru, kde je poptávka největší, zastane jeho roli někdo další během odpoledne,“ krčí rameny Špaček. Podle Nejedlé, která se k práci v terénu dostala přes školní stáž, jsou klienti na streetworkery již zvyklí a jejich pomoc vyhledávají.

Streetworkeři poskytují drogově závislým také sociální poradenství.

Vyhořelý squat u Nádraží Holešovice

„Lidé jsou naučení na terenní programy, je ale třeba s nimi jednat obezřetně,“ vysvětluje Nejedlá. „Neptáme se, zda dotyčný bere drogy, ale zda nemá zkušenost s někým, kdo ji v jeho okolí má, popřípadě dáme naši vizitku. Ve chvíli, kdy už nás někdo zná, přivede kamaráda,“ dodává Nejdlá.

Kde pomáhají streetworkeři

Drogově závislí vyhledávají pomoc hlavně na těchto místech:

  • Praha 1 - centrum Prahy, Václavské náměstí, okolí Národního muzea a přilehlý park
  • Praha 2 - Tylovo náměstí, okolí stanice metra I. P. Pavlova, Karlovo náměstí
  • Praha 4 - Náměstí bratří Synků, v okolí parku Fidlovačka
  • Praha 5 - okolí centra terénního programu No Biohazard v Mahenově ulici, Anděl, Arbesovo náměstí, Smíchovském nádraží
  • Praha 8 - okolí metra Palmovka, Florenc a Nemocnice Bulovka
  • Praha 11 - okolí metra Opatov, Háje a v přilehlých parcích

Komentáře

Hlavní zprávy

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek

Komerční sdělení

Rozvoj zábavnou formou: Kreativita, empatie a fantazie ve světě panenek

vydáno 27. září 2023

Panenky a kočárky představují oblíbené hračky a symboly dětství. Nabízejí přitom více než jen zábavu. Dokáží totiž rozvíjet kreativitu, empatii a sociální...  celý článek

Okolí nádraží Praha-Smíchov má ambice stát se po rekonstrukci tepnou města

vydáno 26. září 2023  18:24

Víte, jaká prkotina zaujala diváky seriálu Sanitka? Když si ředitel záchranky po použití pisoáru neumyl ruce. Rekonstrukce smíchovského terminálu má...  celý článek