metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

Romantická krajina venkovské Libně. Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty

  6:00
Jen těžko uvěřit, že idylická venkovská krajina na obrázku je Libeň na začátku 19. století. Zachytil ji na vedutě Lorenz Jansha v roce 1810. Tento obraz najdete v kalendáři Miluju Prahu 2025 – Nejkrásnější pražské veduty.
Libeňský zámek na Vltavě v okolí Prahy. Vedutu nakreslil Lorenz Janscha v roce 1810. | foto: SBÍRKOVÝ FOND MUZEA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Na obraze v ohbí řeky, která se v Libni stáčí od Karlína pod Bulovku, stojí Libeňský zámek, jehož prostory v současnosti využívá radnice Prahy 8 pro svatební a jiné obřady. V pravé části veduty a ještě dál u řeky vidíme dvě kaple, jež vyznačují svatováclavskou mariánskou cestu, kterou se ubírala procesí z Pražského hradu do Staré Boleslavi, aby tak oslavila památku patrona české země svatého Václava. Ten podle legendy těmito místy procházel při své poslední cestě vstříc úkladné smrti, kterou zosnoval jeho bratr Boleslav v roce 935 u kostela svatého Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi. Několik kaplí vyznačujících cestu se ještě nyní ukrývá mezi novou libeňskou a karlínskou zástavbou.

Libeň bývala místem romantických výletů Pražanů. Čtvrť leží mezi kopci Labuťka, Hájek, Sluncová, Vítkov, Ládví, Okrouhlík a Zámecký vrch. Na jižních svazích se hojně pěstovalo víno, proto se také části Libně říkalo Podviní. Charakter území určuje i Rokytka, jež se před soutokem s Vltavou rozlévala v rozsáhlou říční nivu.

Dominantou libeňské venkovské krajiny je zmiňovaný zámek, který dala na konci 16. století z bývalé tvrze přestavět majitelka Libně Eliška Hoffmanová z Donína. Už v roce 1608 se v zámku sešel římský císař Rudolf II. se svým bratrem Matyášem Habsburským, aby zde podepsali libeňský mír, který zastavil tažení vzbouřeneckého Matyášova vojska, jež se rozložilo poblíž Štěrbohol a Malešic.

Libeň se nakonec stala majetkem Starého Města pražského a zámek sloužil jako letní rezidence staroměstských purkmistrů. V blízkosti zámku byl pivovar, sladovna, mlýn, na nedalekém Libeňském ostrově hamr, papírna, pila a prachovna.

Začínající průmyslová revoluce začala romantickou venkovskou krajinu Libně proměňovat už v první polovině 19. století. Ve 20. letech tu vznikla kartounka Antonína Gottlase a v roce 1832 i první libeňská strojírna Rustonka. Určující pro rychlý průmyslový rozvoj oblasti byla také stavba železniční trati Praha–Vídeň, která vede po jižní hranici libeňského katastru.

Čtvrť se během několika málo let proměnila v průmyslové centrum. Vznikla tu První českomoravská továrna na stroje, Slévárny a strojírny bratří Prášilů. Rozvíjel se i textilní průmysl – bratři Perutzovi vystavěli tkalcovnu a přádelnu. Voskovaná plátna se vyráběla v Grabeho továrně, byla tu založena Weiderova továrna na klobouky. V nejromantičtějším místě Libně, ve viniční usedlosti Kolčavka, vybudovali továrnu na cementové roury. Nedaleko zámku vzniklo velké přístaviště s překladištěm.

Další rozvoj popohnala výstavba druhé železniční tratě z Prahy-Těšnova na Všetaty. Z obou tratí odbočovaly do nových továren vlečky. V Libni byla od roku 1877 hned dvě nádraží. Horní u křižovatky Harfa a Dolní u Palmovky.

Pracovní příležitosti přivedly do Libně tisíce nových obyvatel. V roce 1869 měla čtvrť 5845 obyvatel a o 25 let později už 17 240. V roce 1898 byla Libeň prohlášena městem a dne 12. září 1901 připojena k Praze jako její osmá čtvrť.

Autor:

Hlavní zprávy

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

vydáno 11. července 2024  6:53

Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají...  celý článek

Fotbalové léto Kaizen Gaming je tady!

vydáno 11. července 2024  6:00

Přední světová sázková společnost se stala oficiálním partnerem fotbalových turnajů UEFA EURO 2024™ i CONMEBOL Copa America™️ 2024, což je v tomto...  celý článek