Na co se návštěvníci mohou těšit, jaké je letošní téma a jak se proměnil přístup lidí k připomínce sametové revoluce, prozradil v rozhovoru pro deník Metro Jan Gregar, ředitel organizace Nerudný fest, která Koncert pro budoucnost pořádá.
Letošní akce k 17. listopadu bude probíhat v dolní části Václavského náměstí, právě kvůli výstavbě tramvají. Máte připraveného něco speciálního, nebo jde pouze o přesun místa?
Speciální bude samozřejmě celá akce vzhledem k velkému výročí 35 let od doby, kdy jsme získali zpět svobodu a demokracii. Ale v rámci tradice akce proběhne ve stejném formátu, jak jsou návštěvníci zvyklí. Specialitou bude jistě blok věnovaný tibetskému umění stejně jako letošní interpretace Modlitby pro Martu v podání slovenského soul-jazzového dua Lash & Grey.
Letošní téma je Zpátky k sobě. Na základě čeho jste téma zvolili a co si pod ním můžeme představit?
Je to reakce na dění ve společnosti a rostoucí polarizaci. Proto chceme podpořit rozumný dialog mezi lidmi, i když spolu třeba nesouhlasí. My si totiž všichni myslíme, jak jsme rozdělená společnost, ale data tomu neodpovídají. Jsme hodnotově poměrně dost stejně naladění. A to je potřeba si uvědomit, protože rozdělená společnost neprospívá demokracii ani svobodě.
Návštěvníkům a kolemjdoucím plánujete rozdávat semínka lípy. Co je za touto myšlenkou?
V prvé řadě odkazujeme na tradici první republiky, proto jsme s iniciativou Lípa pro budoucnost přišli. Chceme společně se všemi nejen na Václavském náměstí, ale i všude možně v regionech rozdat milion semínek našeho národního stromu. Můžeme se tak i na osobní rovině zapojit a přispět k řešení moderních výzev pro naši demokratickou budoucnost, jako je klimatická krize. Lípa navíc žije až tisíc let, takže takové gesto může mít reálný a dlouhodobý dopad. Ať už si lípu zasadíte na zahradě, se sousedy v obci, nebo kdekoli jinde, kde to dává smysl. V každém balení je i návod, jak správně postupovat.
Letos jde o devátý ročník. Jak se podle vás za tu dobu proměnil přístup lidí k připomínání si sametové revoluce?
Víme i z vlastních sociologických měření, že se nám společně se všemi organizátory ve Festivalu svobody podařilo skutečně podpořit 17. listopad jako zásadní den našich životů. Obzvlášť u mladé generace máme radost, že je to pro ně třetí nejdůležitější svátek hned po Vánocích a Novém roce. Aktivní přihlášení se k hodnotám sametové revoluce a pulzující občanská společnost jsou nutnou podmínkou pro pozitivní směřování naší země.
Na akci zazní také řada hudebních vystoupení. Na koho se letos mohou lidé těšit?
Program je žánrově pestrý jako každý rok. Vystoupí mimo jiné David Koller, Tata bojs, Radůza, Korben Dallas, Ivan Hlas či David Kraus s Gipsy Brothers. Z více moderního soudku se představí Rohony, Bert & Friends nebo Berlin Manson. Připravili jsme více než pět hodin nabitého programu, aby si každý mohl vybrat to své. Kapely navíc prokládají inspirativní řečníci a řečnice, z nich vystoupí například herec Marek Adamczyk, Marta Kubišová, sportovní komentátor Robert Záruba, herec Jan Potměšil, meteoroložka Alena Zárybnická, influencer Kovy či sociolog Martin Buchtík. Programem provází Jindřich Šídlo a premiérově také Jenovéfa Boková.