metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Rozhovor: Ani vpravo, ani vlevo. Piráti se nechtějí zařazovat, říká jejich lídr

  9:00
Blíží se komunální volby a do neklidných magistrátních vod míří i loď Pirátů. Na kapitánském můstku stojí mladý právník Jakub Michálek.
Pětadvacetiletý právník Jakub Michálek je lídrem Pirátů. | foto: Piráti - Roman Kučera

Co můžete voličům nabídnout?
Rozumný program, který profiluje Prahu jako západní metropoli, podobnou třeba Berlínu. Kvalitní kandidátku, sestavenou z mladých lidí, kteří nejsou spojeni s žádnými podezřelými skupinami a nemají za sebou žádné podezřelé kauzy.

Mladým slibují strany Berlín, starým Vídeň, tedy mladým zábavu, starším sociální jistoty...
Máme zkušenosti z kampaně v Berlíně, kde jsme pomáhali tamním Pirátům při kampani.

Piráty se asi většina spojuje s tím, že jsou to ti, kteří chtějí zadarmo stahovat filmy a písničky, to ale asi není součástí vašeho programu pro komunální volby.
Pirátství je o svobodném šíření informací,  základní myšlenka je pořád stejná a na komunální politice je to aplikovatelné velice jednoduše, třeba jako přehledný a fungující registr smluv magistrátu nebo Opencard bez problémů s autorskými právy.

Kdo kandiduje za piráty?
Mladí lidé, ze všech oborů, ale najdete mezi námi i podnikatele nebo vysokoškolské učitele.

Piráti jsou v některých  zemích krajní levice, kam si může volič zařadit vás?
Pro nás je velmi důležitá podnikavost a osobní iniciativa, na druhou stranu zdůrazňujeme základní práva občanů. Nechceme se řadit do pravolevého spektra. Česká pirátská strana se profiluje jako liberální strana se zaměřením na moderní společnost, což je pro moderní metropole typické. Odtud také náš volební slogan „Praha volí jinak“.

Chodíte pravidelně na pražské zastupitelstvo, víte, co vás tam čeká?
V Praze jsem na zastupitelstvu nebyl, to by bylo zbytečně vyčerpávající a sebemrskačská ztráta času. Dříve jsem se zaměřoval na celostátní témata, a tak jsem chodil do sněmovny a na ministerstva. Tam se odehrávají pro Piráty klíčová témata. Na druhou stranu bychom chtěli v Praze ukázat, že to co děláme a chceme - registr smluv nebo lobistických kontaktů politiků. Komunální politika je nejsnazší místo, kde s tím začít a kde ukázat, že to funguje.

Jste Pražák. Je pro vás důležité, aby byl primátor Pražák? Občas někdo vyčte současnému primátorovi, že je z Olomouce.
To pro mě není téma. Pro mě je důležité, co lidé v politice dělají a jestli to co hlásají, tak dělají i v praxi. Ale kdyby mě chtěl někdo kádrovat, tak Pražák jsem.

Váš bývalý předseda byl zapamatovatelný svým extravagantním zjevem, i to patří k pirátům. Nechystáte něco podobného?
Já myslím, že jsem divnej dost. Trochu divnosti k Pirátům patří. Sice jsem si došel k holiči, ale nic extravagantního neplánuju, žádné dredy nechystám.

Kolik investují Piráti do kampaně? Třeba ODS plánuje v Praze utratit deset milionů.
Náš rozpočet je veřejný na webu, na kampaň máme 400 tisíc a na naše poměry je to nezvykle velká kampaň. Až se dá říct, že nám jí ostatní regiony závidí.

Takže Piráti na nás zaútočí i z billboardů?
Možná vás to překvapí, ale Piráti budou mít možná i několik vtipných billboardů. Budeme si trochu hrát s naší konkurencí, která se ohání transparentností a ve skutečnosti ji spíš blokuje.

Dokážete si představit, že byste se podíleli i na radě, že byste byli ve vládní koalici?
Pakliže koalice, tak jen za předpokladu, že budeme míst dost hlasů, dovedu si představit naši spolupráci s Trojkoalicí (lidovci, zelení a starostové). Jinak jsme samozřejmě ochotni podpořit radu, která nám splní naše požadavky. V zastupitelstvu budeme podporovat všechny rozumné návrhy.

Jaké to jsou požadavky?
Například funkční registr smluv pro městské organizace, nezdražovaní jízdného v MHD, účast opozice v kontrolních funkcích, zahájení přechodu města na svobodný software a veto na rozsáhlé investiční akce.

Je politika vaším koníčkem? Zabýváte se jí dlouhodobě?
Samozřejmě. To bych to nemohl dělat.

Jaké máte vzdělání?
Vystudoval jsem práva a souběžně s tím bakalářský obor obecná fyzika. Zbývá mi dokončit teoretickou fyziku, kde studuji magisterský obor.

Takže kromě politiky je vaším koníčkem i fyzika?
Občas si spočítám nějaký příklad. Tři roky jsem organizoval semináře FYKOS pro středoškoláky, kde jsme pro ně vymýšleli fyzikální úlohy. Dál jsem se angažoval v akademickém senátu na UK. Mým cílem bylo prosadit, aby práce zaměstnanců univerzity, třeba skripta, byla dostupná zdarma. Rád poslouchám vážnou hudbu.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek