metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Rozhovor: Chci udělat radost svým blízkým, říká paralympionik Ježek

  6:00
Šestnáct dní po skončení olympijských her se v Londýně rozhoří olympijský oheň znovu. Ve středu zde totiž začínají paralympijské hry. Na nich nebude chybět ani český cyklista Jiří Ježek, kterého bude deník Metro sledovat.
Hendikepovaný cyklista Jiří Ježek startuje už na čtvrtých paralympijských hrách.

Hendikepovaný cyklista Jiří Ježek startuje už na čtvrtých paralympijských hrách. | foto: Archiv Jiřího Ježka

Olympijské hry v Londýně si většina účastníků pochvalovala. Jak se tam těšíte na paralympijské hry?
Sledoval jsem olympiádu v televizi mezi tréninky a opravdu mě to naladilo. Navíc mám samé dobré zprávy od mého trenéra Viktora Zapletala, který přivedl v Londýně ke zlaté medaili Jardu Kulhavého. Budu tam mít i početný fanklub, takže věřím, že atmosféra bude skvělá!

Jedete už na čtvrtou paralympiádu. Která z těch předchozích se vám líbila nejvíc?
Každá byla jiná a každá svým způsobem nezapomenutelná. Dvě zlaté v Sydney byl průlom v mé kariéře, v Aténách byla cítit historie olympiád a Peking byl... Prostě velkolepý. Už v Pekingu jsem měl v hledišti podporu mého fanklubu v čele s mou manželkou Soňou. Vidět její zářící oči bezprostředně po mém vítězství na velodromu, to byl pro mě nějvětší zážitek mé sportovné kariéry.

Hendikepovaný cyklista Jiří Ježek startuje už na čtvrtých paralympijských
Hendikepovaný cyklista Jiří Ježek startuje už na čtvrtých paralympijských

Olympijské stadiony byly vždy téměř zaplněné. Čekáte to samé i při paralympiádě?
Už loni v září byl otevřen předprodej vstupenek na dráhovou cyklistiku a během dvou týdnů bylo vyprodáno. Nyní se ještě na poslední chvíli pustilo do prodeje pár posledních lístků, které si nevyzvedli sponzoři, ale jinak je plno. Paralympijská cyklistika je jeden z nejsledovanějších sportů a domácí sportovci patří k nejlepším. Proto čekám, že kulisa bude stejná, jako na olympiádě. Těším se, protože vím, že i můj fanklub bude slyšet.

Jiří Ježek

  • Úspěšný český hendikepovaný cyklista.
  • Narodil se 16. října 1974.
  • Po autonehodě v roce 1985 mu museli lékaři amputovat pravou nohu pod kolenem.
  • Na svém kontě má vedle jiných velkých medailí také šest zlatých z paralympijských her.

Z předchozích her máte už mnoho medailí, letos jste zvítězil ve Světovém poháru. Cítíte kvůli tomu respekt svých soupeřů?
Spíš než respekt soupeřů cítím obrovský tlak. Samozřejmě, že moje předchozí skvělé výsledky jsou v každém dalším závodě pověstnou laťkou, která je nastavená hodně vysoko. Bude to pro mě strašně složité, každý ode mne čeká automaticky další úspěch. Ale soupeři jsou mladší, hladovější po výsledcích a výkonnostně leckdy i silnější. Ale v můj prospěch může hrát zkušennost a klid. Vyhrál jsem v životě úplně všechno, jakýkoli další úspěch by byl jen bonus. Na druhou stranu samozřejmě budu bojovat naplno. Do Londýna jedu stoprocentně připravený, a tak chci zanechat co nejlepší dojem v očích mých fanoušků a mých nejbližších. Chci jim dobrým výkonem poděkovat za jejich úžasnou podporu.

S jakými cíli jedete do Londýna?
Dobře vím, že jsem v tréninku odvedl maximum. Od 1. ledna mám najeto přes 24 tisíc kilometrů. Mám skvělého trenéra, kterému naprosto důvěřuji. Mám úžasnou manželku, která je mojí největší oporou a také mou největší motivací. Mám štěstí, že díky svým osobním sponzorům můžu dělat sport profesionálně. A také mám kolem sebe velké množství lidí, které baví, co dělám a kteří mi vždycky fandí a drží palce. Takže mým jediným cílem bude "prodat" vše, co jsem natrénoval a udělat radost těm, pro které budu závodit. Chci se soustředit jen na svůj výkon. Jaký z toho bude výsledek, to je až druhotné. Navíc o tom budou hodně rozhodovat i výkony soupeřů.

V cyklistice bývá častým tématem doping, mnoho hříšníků už bylo přistiženo. Je to podobné i u hendikepovaných cyklistů?
Cyklistika je jedním z nejprestižnějších paralympijských sportů. Zároveň patří mezi nejprofesionálnější a nejtěžší. Úspěch je obrovským lákadlem, které morálně slabší jedince může lákat k různým podvodům. K těm patří nejen doping, ale třeba i "simulování" míry hendikepu. Pár případů zneužívání nedovolených podpůrných prostředků jsme měli i v našem sportu, ale jedná se jen o výjimky. Řekl bych, že paralympijský sport bude vždy o něco čistší než klasický profesionální sport, protože většina hendikepovaných sportovců má trochu jiný žebřícek hodnot. I když samozřejmě podvodníci se najdou v každé společnosti či v každém oboru lidské činnosti.

Budete mít čas vedle svých závodů podívat se i jinam? Co máte v plánu?
Tohle zatím opravdu neřeším. Určitě se budu chtít podívat na lukostřelbu, protože můj kolega David Drahonínský je horký kandidát na zlato. Měl by střílet až po mých závodech, tak by mi to mělo vyjít. Jinak, pokud to půjde, budu chtít strávit nějaký čas smým fanklubem. Ale musí to zorganizovat moje manželka, která se bude o celý fanklub v Londýně starat. Já mám teď plnou hlavu závodů. Tak mi držte palce, ať můžu udělat radost všem, kteří mi fandí!

Autor: Romana Barboříková Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek