metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 23 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš

Rozhovor: Dlouhé rukávy a zdobené šaty? Tak takhle na maturák ne, říká designér

  10:00
Maturitní plesová sezóna je v plném proudu a každý chce při této události vypadat co nejlépe. „Oblečení vám pomáhá, aby si o vás člověk udělal dojem v prvních několika málo vteřinách. Kdo to neponechá náhodě, dostane se do výhody před ostatními,“ říká mladý pražský návrhář Leo Macenauer. Ten v rozhovoru pro Metro.cz mluví mimo jiné, jak by se mladí lidé měli správně oblékat na společenské akce.
Oblečení má perfektně padnout, říká Leo Macenauer. | foto: Archiv

Jak hodnotíte oblékání maturantů?
V tomhle věku je ještě dost pravděpodobné, že mohou mladé ženy a muži udělat chybu. Jde o maličkosti. Začíná to u zapnutého jednořadového saka na všechny knoflíky, u kterého se nechává vždy poslední rozepnutý, až po neadekvátní délku kalhot rukávů a saka. U žen to může být výběr přezdobených bujarých šatů, volba špatné barvy a neznalost obléknout se adekvátně k vlastní postavě.

Přikládají mladší lidé patřičnou váhu oblečení pro tu, kterou příležitost?
Je to individuální. Někdo módu skutečně miluje, sleduje dění ve světě a podle toho se snaží oblékat. Všeobecně bych řekl, že v tomto věku situaci ovlivňuje rodinné zázemí a tomu odpovídá i šatník. Myslím si, že u nás stále bude převládat styl oblékání jako jsou džíny a tričko s velkým nápisem, kterým se mnohdy snažíme poukázat na to, do jaké skupiny patříme. Co se týče mého doporučení, vyvaroval bych se velkým nápisům, volným věcem, mikinám s kapucí a volil bych raději něco decentnějšího.

Předpokládám, že vás asi nebude iritovat pohled na mladé lidi v saku, nebo v kostýmku. Přesto, nepřehánějí to někdy, nedělají se zbytečně staršími? Co byste poradil?
Vždycky jde o to, jak věci zkombinujete. Sako můžete nosit velice důstojně, ale i nudně. Záleží jak vše sladíte s doplňky, které podpoří Vaši osobnost a také, jestli hlavně zvolíte správnou velikost. Tady dost často chybují ženy i muži. Poradil bych všem, ať se nebojí experimentovat, oblečení si užívají, ať z něj mají radost a hledají třeba jen jeden kousek, na který budou pyšní. Ve kterém budou hledat příběh a ne nízkou pořizovací cenu a špatnou kvalitu.

A jak se do společnosti oblékají starší ročníky?
Určitě se najdou i tací, kteří by na oblékání měli ještě trošku zapracovat. Ale obecně vnímám, že poslední dobou jde vše nahoru, a i když nějaké přešlapy můžeme stále vidět, ubývá jich.

Leo Macenauer

A co divadla? Existuje nějaký „univerzální“ oděv, který neurazí ani v Národním divadle, ani na nějaké alternativnější scéně? Co se tam hodí?
Rozhodně pokud jdeme do divadla, volíme společenské oblečení. Jedná se o formální událost, proto budeme volit tmavější tóny, černé boty. Dámám bych doporučil kalhotový kostýmek a nebo polodlouhé šaty.

Vnímáte v oblečení i regionální rozdíly například v tom smyslu, že na vesnici se nic jiného než montérky nenosí a Pražáci jsou více „in“? 
Ve větších městech jsou obecně lidé více upraveni a to nemluvím jen o České republice, ale obecně o celém světě, protože to vyžaduje okolí. Oblečení vám pomáhá, aby si o vás člověk udělal dojem v prvních několika málo vteřinách, kdo to neponechá náhodě, dostane se do výhody před ostatními. V menších městech a vesnicích to okolnosti tak nevyžadují, není takový tlak na to, jak vypadáte. Ale těžko se dá generalizovat.

Ať se netočíme jen kolem oděvů pro kulturní příležitosti, co je teď trendy u mužů a co u žen?
Záleží, kde se chcete inspirovat. Já osobně vzhlížím k Pitti uomo v Itálii a zde můžeme pozorovat silný vliv klasické módy s důrazem na detail a dokonalé padnutí oděvů. Můžeme pozorovat nejrůznější kombinace vlněných obleků s kostkami, ale i uni obleky doplněnými decentními nadčasovými pánskými strohými taškami. Vše je hodně o kombinaci nejrůznějších dezénů barev a stylů, ale vždy tak, aby celek působil elegantně. V ženách se upřímně ztrácím, je toho tolik čím se dá inspirovat, že je těžké jim doporučit. Nicméně stejně si myslím, že trendy je třeba brát s rezervou a vždy se dívat na to, co ženám osobně nejvíce sedí a podtrhuje jejich osobnost.

Autor: Tomáš Belica Metro.cz
Témata: móda

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek