metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Zpěvačka Lucie Bílá představila své turné. | foto: ČTK

Rozhovor: Je to můj Mount Everest, říká Lucie Bílá o chystaném turné

  19:44
Patnáctinásobná Česká slavice Lucie Bílá 14. a 15. října ve sportovní hale na pražském Výstavišti zahájí své dosud největší turné, při kterém absolvuje 11 vystoupení v deseti městech v Česku i na Slovensku. My jsme pro vás při té příležitosti populární zpěvačku vyzpovídali.

Přirovnala jste připravované turné k osmitisícovce, kterou chcete zdolat. Jak se vám po ní zatím šplhá?
Jsem do toho zakousnutá jak pitbul, a nepustím. Jsem tak nadšená a natěšená, že nemůžu pomalu spát. A není den, kdybych na turné nemyslela, nebo proto něj něco neudělala. Je to tak krásný, že se vlastně už teď děsím, co bude, až to vše skončí. Vím, že na tyhle chvíle budu dlouho vzpomínat a kéž by vzpomínali i lidé.

Poslední dny jste strávila na autogramiádách...
Byli jsme ve všech městech, kde budeme hrát. Každá autogramiáda trvala okolo čtyř, pěti hodin. No, opravdu velký zážitek. Na lidech bylo vidět, že mají chuť na něco veselého.

Co ještě jste mimo zmíněných autogramiád v rámci připravovaného turné podnikla?
Od začátku srpna jsem fotila, poskytovala rozhovory a připravovala kampaň. Až se rozjedu, tak už na focení nebude čas. Jinak se samozřejmě denně něco děje. Je to taková mravenčí práce, která bude vidět akorát v tom, že bude plno.

Zároveň máte spoustu další práce? Čeká vás muzikál Aida například...
Když už člověk jenom koncertuje, nebo je na jevišti při muzikálu, tak už je to jen odměna a relaxace, žádná práce. Je to poslední krok, před kterým předchází dlouhý a  zase dlouhý běh. Já se na Aidu těším. Je pro mě takovým kondičním cvičením. Když je totiž večer představení, tak mám vlastně volný celý den. A od rána zhruba do pěti odpoledne se můžu věnovat přípravám na turné.  Navíc budu při Aidě trénovat svoji hlasovou a i fyzickou kondici. Nejtěžší, co vás totiž může potkat, je přes prázdniny nezpívat. Hlasivky zleniví. Proto se mimo jiné těším na Aidu, protože je tam pořádně prokrvím.

Turné budete mít poměrně nabité. V Praze máte dokonce koncerty dva dny po sobě...
To ano, ale jinak máme díky technice vždy jeden den, který je volný. Celou noc po koncertu se bude bourat scéna a druhý den zase stavět na jiném místě. Takže budu mít den na koncentraci a získání síly na to, aby to byl druhej velkej nářez, aby to byl masakr. Protože to musí být masakr!

Máte nějaký návod, jak během turné neztratit hlas. Musíte se o hlasivky nějak speciálně starat?
To ne. Hlasivky prostě fungují, když je člověk šťastnej a když má čistou hlavu. Žádná vajíčka na ně nefungují. Mám hlasivky jako řemen a těším se z toho. Samozřejmě musím hodně spát, budu odpočívat relaxovat a důležité je také dobře jíst.

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek