metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Další 4 fotografie v galerii
Škoda Octavia třetí generace nese jeho rukopis. Sám Kabaň jezdí sportovní verzí RS | foto: Škoda Auto

Rozhovor: Každé auto musí mít svou tvář, říká šéfdesignér Škoda Auto

  9:14
Vzhled supersportu Bugatti Veyron je dílem slovenského designéra Jozefa Kabaně. Ten od roku 2008 určuje i design mladoboleslavských aut. A že modely škodovky poslední dobou vypadají jeden jako druhý? "Nemyslím si, že by naše modely měly všechny stejný design přední části vozu. Každý model samozřejmě nese znaky nového designového jazyka, který ukazuje, do jaké rodiny vůz patří," říká Kabaň v rozhovoru pro Metro.cz.

Rozhovory s šéfdesignérem škodovky se běžně domlouvá měsíce dopředu, neboť Jozef Kabaň je velmi vytížený člověk. Ale podařilo se.

Jak moc se cítíte být svázán při vytváření designu škodovek povolenými náklady a koncernovou politikou?
Design pro mě není nikdy svazující práce. Dát vozu identitu, vytvořit jeho tvář a charakter, to vše je třeba definovat v nějakém rámci. Tento rámec je určen tím, pro koho je model navrhován, hodnotami značky a jejím designovým jazykem.

Kolik máte ve svém týmu lidí a jak se vlastně rodí dobrý nápad?
V týmu designu Škoda je něco přes sedmdesát lidí, kolem dvaceti národností a využíváme také externistů. Dobrý nápad je vždy výsledkem týmové práce a diskuse mezi jednotlivými členy týmu.

Na který vůz, jehož design jste kdy vytvořil a ten se dostal do výroby,  jste nejvíce hrdý?
Každý vůz je něčím specifický, na každý mám dobré vzpomínky. Nová Octavia byla velká výzva a jsem rád, že se její vstup na trh povedl a reakce zákazníků jsou velmi příznivé.

Proč musí mít všechny škodovky stejný "čumák" - nepřichází tím jednotlivé modely o svou originalitu?
Nemyslím si, že by naše modely měly všechny stejný design přední části vozu. Každý model samozřejmě nese znaky nového designového jazyka, který ukazuje, do jaké rodiny vůz patří.

Trochu podobná otázka jako ta předchozí. Jaký máte názor obecně na design současných sériových vozů? Lze ještě při té vší uniformitě mluvit o "duši"?
Každé dobře navržené auto má svůj osobitý charakter. Je to jako s lidmi, někdy je viditelnější a někdy méně, ale vždy je přítomen.  To platí i pro modely Škoda.

Nelze se nezeptat, jakým vozem jezdíte?
Testuji několik vozů, takže vystřídám prakticky všechny modely Škoda. V současné době používám model Octavia RS.

Kam se podle vás design škodovek bude ubírat za 10 let?
Myslím, že výrazným trendem bude i nadále ekologický provoz, tedy snižování emisí a zvýšení podílu vozů na alternativní paliva. Pro design vozu rozhodně budou tyto trendy zajímavou výzvou, půjde o to maximálně propojit design a funkční stránky vozu. To je cesta, kterou se Škoda snaží jít již dnes.

Spekuluje se o jménu pro nové SUV od škody - můžete ho prozradit, případně, jestli už automobilka má napevno jméno vymyšlené?
To bohužel v tuto chvíli nemohu. Mohu vám jen říct, že tento segment je pro nás velmi zajímavý a Škoda rozhodně neřekla v rámci něj poslední slovo.

Je to váš tým designérů, který také názvy aut vymýšlí?
Názvy našich vozů nevymýšlíme přímo v designu, ale některé návrhy samozřejmě pocházejí i z našeho oddělení. Respektujeme při tom osobnost vozu a tradici, kterou Škoda má.

Poslední dotaz. Co může šéfdesignérům automobilek lidově řečeno zlomit vaz?
Myslím, že jednou z největších překážek v jakékoli činnosti může být negativní myšlení.

Ze superrychlého Bugatti na sériové škodovky

Než přišel do Škody Auto, navrhl Jozef Kabaň pod křídly koncernu Volkswagen vozy VW Lupo, Seat Arosa a supersport Bugatti Veyron.

  • Narodil se v lednu 1973 v Námestovu na Slovensku.
  • Ve 20 letech nastoupil do Volkswagenu, nejprve jako stipendista, pak jako designér.
  • Vystudoval prestižní londýnskou Royal College of Art, v té době už měl na kontě dvě auta ve výrobě.
  • V roce 2003 přešel z Volkswagenu ke koncernové značce Audi.
  • Od roku 2008 zastává funkci hlavního designéra značky Škoda Auto.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek