metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Pondělí 17. června 2024. Svátek má Adolf

ROZHOVOR: Lazaret pro kočky máme už pět let

  5:55
Kočky zdravé i nemocné, kočky handicapované i po těžkém úrazu. Černé, mourovaté i zrzavé. Celkem jich je ve vrbičanském útulku na Kladensku devadesát čtyři. Kočičí nemocnice nebo spíš útulek vedou manželé Kacálkovi a o víkendu se chystají do Prahy na Svatováclavskou umisťovací výstavu koček bez domova. Deník Metro vyzpovídal Kristýnu Kacálkovou a zeptal se jí, jak její útulek funguje a čím je výjimečný.

Další 2 fotografie v galerii
Kristýna Kacálková. | foto: Archiv K. KacálkovéMetro.cz

Výstava

Útulek Srdcem pro kočky pořádá dne 26. září 2015 druhý ročník Svatováclavské umisťovací výstavy opuštěných koček.

  • Osvojit si budete moci kočičky z mnoha útulkových organizací a jednotlivé organizace budete moci podpořit také nákupem z charitativních prodejních krámečků. K dispozici bude veterinární poradna, k zakoupení pak také antiparazitika a kvalitní krmení.
  • Neminou vás ani soutěže pro děti a malování na obličej.
  • Výstava se bude konat opět v KC Zahrada, Malenická 1784, Praha 11 – Chodov od 10 – 17 hodin.

Proč jste se dali na takto náročnou činnost?

O kočky se staráme od roku 2006, útulek jsme založili v roce 2010. Začali jsme aktivně vypomáhat kočičím útulkům, postupem času jsme vypomáhali s dočasnou i dlouhodobou péčí o útulkové kočky a nakonec jsme si založili vlastní útulek Srdcem pro kočky. Proč? Zřejmě to tak mělo být. Vše bylo spontánní a přicházelo krok po kroku pozvolna.

Jak váš útulek vypadá?

Kočičky u nás nežijí v klecích, je jim umožněn volný pohyb po místnostech, které jsou uzpůsobeny jejich potřebám a do kterých jsou po skupinkách rozdělené. Klece jsou nutností pouze po dobu karanténních opatření. Kočky jsou tak socializované a odcházejí od nás zvyklé na běžný chod domácnosti a kontakt s lidmi. Máme dospělé kočky, a pokud koťata, tak pouze po vážných úrazech.

Po dohodě nás můžete navštívit nejen s úmyslem osvojit si zvíře, ale také za účelem nezávazné návštěvy a prohlídky našeho útulku, prozatímního domova pro opuštěné kočky. Do nových domovů od nás odcházejí zvířata odčervená a vakcinovaná, dospělá zvířata jsou pak i kastrovaná. Novým páníčkům, kteří si v našem útulku kočičku osvojí, garantujeme, že v případě, kdy se o zvíře nebudou moci z jakéhokoli důvodu nadále postarat, přijmeme toto zvířátko kdykoli zpět.

Jste něco mezi nemocnicí, útulkem a kočičí školkou. Takže u vás pracuje i veterinář?

Do útulku Srdcem pro kočky dojíždí až třikrát týdně veterinární lékař. V útulku se střídá kočičí ortoped Marie Jandusová a oční specialista Jiří Boštička, lékaři pražské veterinární kliniky Vetcentrum Duchek.

V útulku máme vlastní veterinární vyšetřovnu a veškeré zařízení pro nově přijaté i dlouhodobě žijící kočky, karanténní místnosti, místnost s pooperačními boxy, vybavení pro hospitalizaci zvířat, plně zařízené pokoje, do kterých jsou začleňována zvířata po karanténě. V rámci podrobného vyšetření a operací jsou zvířata převážena na pražskou veterinární kliniku Vetcentrum Duchek. Například rentgen vyšetření, sonografické vyšetření, hospitalizace pod dohledem veterinárního lékaře a další.

Váš útulek se od ostatních liší tím, že se tedy staráte i o těžké případy?

Vzhledem k vybavení a smysluplnému provozu útulku jsme se stali vyhledávaným objektem k hospitalizaci a péči o nejzuboženější poraněná zvířata V péči máme trvale například několik koček s přerušenou či poraněnou páteří, které nekontrolovaně vylučují. Naopak máme průběžně v péči mnoho handicapovaných koček po těžkých úrazech, které bez potíží nacházejí nové domovy.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
Témata: výstava

Hlavní zprávy

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

vydáno 17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus. A nemusíte pro to udělat vůbec nic. Jen být vidět,“...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek