metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 2 fotografie v galerii
Kristýna Kacálková. | foto: Archiv K. KacálkovéMetro.cz

ROZHOVOR: Lazaret pro kočky máme už pět let

  5:55
Kočky zdravé i nemocné, kočky handicapované i po těžkém úrazu. Černé, mourovaté i zrzavé. Celkem jich je ve vrbičanském útulku na Kladensku devadesát čtyři. Kočičí nemocnice nebo spíš útulek vedou manželé Kacálkovi a o víkendu se chystají do Prahy na Svatováclavskou umisťovací výstavu koček bez domova. Deník Metro vyzpovídal Kristýnu Kacálkovou a zeptal se jí, jak její útulek funguje a čím je výjimečný.

Výstava

Útulek Srdcem pro kočky pořádá dne 26. září 2015 druhý ročník Svatováclavské umisťovací výstavy opuštěných koček.

  • Osvojit si budete moci kočičky z mnoha útulkových organizací a jednotlivé organizace budete moci podpořit také nákupem z charitativních prodejních krámečků. K dispozici bude veterinární poradna, k zakoupení pak také antiparazitika a kvalitní krmení.
  • Neminou vás ani soutěže pro děti a malování na obličej.
  • Výstava se bude konat opět v KC Zahrada, Malenická 1784, Praha 11 – Chodov od 10 – 17 hodin.

Proč jste se dali na takto náročnou činnost?

O kočky se staráme od roku 2006, útulek jsme založili v roce 2010. Začali jsme aktivně vypomáhat kočičím útulkům, postupem času jsme vypomáhali s dočasnou i dlouhodobou péčí o útulkové kočky a nakonec jsme si založili vlastní útulek Srdcem pro kočky. Proč? Zřejmě to tak mělo být. Vše bylo spontánní a přicházelo krok po kroku pozvolna.

Jak váš útulek vypadá?

Kočičky u nás nežijí v klecích, je jim umožněn volný pohyb po místnostech, které jsou uzpůsobeny jejich potřebám a do kterých jsou po skupinkách rozdělené. Klece jsou nutností pouze po dobu karanténních opatření. Kočky jsou tak socializované a odcházejí od nás zvyklé na běžný chod domácnosti a kontakt s lidmi. Máme dospělé kočky, a pokud koťata, tak pouze po vážných úrazech.

Po dohodě nás můžete navštívit nejen s úmyslem osvojit si zvíře, ale také za účelem nezávazné návštěvy a prohlídky našeho útulku, prozatímního domova pro opuštěné kočky. Do nových domovů od nás odcházejí zvířata odčervená a vakcinovaná, dospělá zvířata jsou pak i kastrovaná. Novým páníčkům, kteří si v našem útulku kočičku osvojí, garantujeme, že v případě, kdy se o zvíře nebudou moci z jakéhokoli důvodu nadále postarat, přijmeme toto zvířátko kdykoli zpět.

Jste něco mezi nemocnicí, útulkem a kočičí školkou. Takže u vás pracuje i veterinář?

Do útulku Srdcem pro kočky dojíždí až třikrát týdně veterinární lékař. V útulku se střídá kočičí ortoped Marie Jandusová a oční specialista Jiří Boštička, lékaři pražské veterinární kliniky Vetcentrum Duchek.

V útulku máme vlastní veterinární vyšetřovnu a veškeré zařízení pro nově přijaté i dlouhodobě žijící kočky, karanténní místnosti, místnost s pooperačními boxy, vybavení pro hospitalizaci zvířat, plně zařízené pokoje, do kterých jsou začleňována zvířata po karanténě. V rámci podrobného vyšetření a operací jsou zvířata převážena na pražskou veterinární kliniku Vetcentrum Duchek. Například rentgen vyšetření, sonografické vyšetření, hospitalizace pod dohledem veterinárního lékaře a další.

Váš útulek se od ostatních liší tím, že se tedy staráte i o těžké případy?

Vzhledem k vybavení a smysluplnému provozu útulku jsme se stali vyhledávaným objektem k hospitalizaci a péči o nejzuboženější poraněná zvířata V péči máme trvale například několik koček s přerušenou či poraněnou páteří, které nekontrolovaně vylučují. Naopak máme průběžně v péči mnoho handicapovaných koček po těžkých úrazech, které bez potíží nacházejí nové domovy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek