metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Russell Lissack z Bloc Party se do Česka těší. | foto: Getty

Rozhovor: Na Rock for People jsme se chtěli vrátit, říkají Bloc Party

  9:04
Britská kapela je jeden z headlinerů festivalu u Hradce Králové. Indierockoví Bloc Party vystoupí na Rock for People (koná se od 2. do 5. července ve Festivalparku u Hradce Králové) už podruhé. "Nedáváme přednost ani festivalům, ani klubům," říká vrozhovoru pro Metro kytarista Russell Lissack.

Budete hrát hlavně z poslední desky Four?
Na festivalech vždycky rádi hrajeme skladby ze všech našich čtyř alb. Důraz na poslední desku dáváme hlavně na samostatných koncertech. Na festivalech je vždy spousta lidí, kteří nás vidí poprvé, čehož jsme si vědomi, a tak to bereme vpotaz i při výběru písní, které budeme hrát.

Na tomto festivalu vystoupíte už podruhé. Je pro vás v nějakém ohledu výjimečný?
V roce 2009 patřilo vystoupení na tomto festivalu k vrcholům našeho léta, takže jsme toužili se tam zase někdy vrátit. A jsme moc rádi, že se to teď podařilo. Už se opravdu moc těšíme.

Máte za sebou vystoupení v Glastonbury, ale člověk si vás dovede skvěle představit i v menším klubu, co preferujete?
Nedáváme přednost ani festivalům, ani klubům. Odehráli jsme skvělé koncerty jak před padesáti tisíci lidmi, tak před pěti stovkami v klubu. Jsou to prostě různé situace, ale vždycky záleží na samotném vystoupení, počet lidí tak důležitý není.

Na desce Four jsou slyšet různé inspirační zdroje, melodické písně, ale i nekompromisní rockový nářez. Co za tím je?
Na albu je slyšet, jak čtyři členové Bloc Party v jednom prostoru vytváří hudbu, to je také důvod, proč se deska jmenuje Four (Čtyři – pozn. red.). Když jsme se rozhodli, že natočíme desku, tak pro nás bylo ze všeho nejpodstatnější to, aby zněla co nejupřímněji. Myslím si, že písně, které ztoho vzešly, tak odrážejí naše různé záliby a inspirační zdroje.

Proč se hitovka Mean nevešla na desku a dali jste ji jen jako bonus?
To nebyl nějaký promyšlený tah! Hodně času jsme strávili debatami o tom, kterou píseň dát na desku a kterou už ne. Každý z nás na to měl jiný názor. Takže asi tak...

Plánujete další desku? Po té třetí se spekulovalo, zda se dáte dohromady...
Teď myslíme jen na letní festivalová vystoupení. Jsem si jistý, že si po létě dáme chvíli oraz. No, a pak uvidíme, v jakém budeme rozpoložení. Nerad se dívám do vzdálené budoucnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek