metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Rozhovor: O roli ve Star Treku jsem usiloval roky, říká Gary Graham

  7:00
Americký herec Gary Graham v seriálu Star Trek: Enterprise ztvárnil přísného a uzavřeného vulkánského velvyslance Sovala, který nejednou potrápí kapitána legendární hvězdné lodi, jíž jako první velel Jonathan Archer v podání Scotta Bakuly. Seriálové alter ego ale snad ani nemůže být srdečnému a veselému herci vzdálenější. Přesvědčit se o tom můžete i vy na právě probíhajícím festivalu FanCity, jehož je hostem.
Gary Graham na festivalu FanCity v KC Novodvorská

Gary Graham na festivalu FanCity v KC Novodvorská | foto: FanCity - Martin Peška

Jste poprvé v Česku? Jak se vám tady líbí?
Ano, jsem tady poprvé. Naneštěstí cesta sem byla hrozně dlouhá. Myslíte si, že během letu odpočíváte a nejednou na vás ta únava padne a vy jste jako zombie. Takže jsem potřeboval pár hodin spánku, abych se mohl dát trochu dohromady. Ale Praha je úžasné město, jsem z ní nadšený a stejně tak i moje žena. Hotel, ve kterém bydlíme, byl postavený v 16. století a stojí hned vedle Karlova mostu. Když vyjdu na ulici, připadám si, jako kdybych se procházel nějakými opravdu drahými filmovými kulisami. Ale nikde okolo samozřejmě není žádný štáb.

Kdo to je

Gary Graham

  • Narodil se 7. června 1950 v Kalifornii.
  • Proslavil se seriálem Lebkouni, ale čeští diváci jej snad ještě lépe znají díky jeho roli v posledním Star Trek seriálu s podtitulem Enterprise.
  • Jako hostující herec se objevil rovněž v dalších populárních seriálech: JAG, Walker, Texas Ranger, Odpadlík, Ally McBealová, Měsíční svit.
  • Dohromady se jako herec objevil v bezmála stovce seriálových a filmových rolí.

Jak jste se vlastně dostal k roli vulkánského velvyslance ve Star Treku, díky níž vás čeští fanoušci znají asi nejlépe? Hrál jste i v několika jiných sci-fi, řekl byste, že jste fanoušek tohoto žánru?
Ano, jsem. Vždy jsem byl fanouškem vědy. Než jsem se stal hercem, chtěl jsem být doktorem jako můj otec. On se vždy zajímal o astronomii a já četl všechny klasiky sci-fi literatury, jakými jsou třeba Isaac Asimov, Ray Bradbury nebo Arthur C. Clarke. Takže se mi pochopitelně Star Trek vždy líbil, stejně jako filmy Blade Runner či 2001: Vesmírná odysea. Ale jako herec musíte brát role tak, jak přicházejí. Chodíte na všechny konkurzy, které vás zaujmou, a někdy další práce přijde rychle, někdy máte mezi projekty volno a někdy se vám dokonce sejdou tři příležitosti ve stejné chvíli a vy musíte dvě z nich odmítnout, i když jsou všechny skvělé. Dělal jsem casting na Star Trek několikrát, na různé série. Ucházel jsem se o roli kapitána Deep Space Nine. Ucházel jsem se o roli kapitána Voyageru, ale oni chtěli ženu... (směje se). Roky jsem usiloval o roli ve Star Treku, ale nedostal jsem ji. Když se chystala Enterprise, zavolali mě znovu na casting. Tehdy jsem ale neznal nějak zvlášť vulkánskou kulturu, takže jsem prostě přišel na zkoušku, rozhodl se to nějak přečíst a cokoli jsem udělal, asi to bylo dobře, protože jim se to líbilo. Každý hrdina potřebuje dobrého protivníka a naopak, proto jsem si řekl, že když bude moje postava dostatečně zlá a arogantní, tu práci dostanu.

Gary Graham na festivalu FanCity v KC Novodvorská

Gary Graham jako velvyslanec Soval

Protože Vulkánci nevyjadřují navenek své pocity a emoce, lidé by o nich mohli říct, že jsou chladní a odměření. Vaše postava ale byla ještě o trochu tvrdší a přísnější, než je u většiny Vulkánců zvykem. Byl to tedy váš úmysl, který měl odrážet fakt, že v dobách, kdy se seriál odehrává, ještě nepanovaly mezi Zemí a Vulkánem tak vřelé vztahy?
Zčásti ano, ale chtěl jsem tím vyjádřit i něco dalšího. Hledal jsem způsob, jak tu roli uchopit, když jsem o ni usiloval. V dialogu, který jsme zkoušeli, se v jedné scéně dohaduji s kapitánem Archerem a já si přitom snažím uchovat svůj typický vulkánský klid a odstup. Pak ale zvednu hlas, abych dodal na důrazu svému názoru. A kapitán Archer to okomentuje v tom smyslu, že pokud musím zvyšovat hlas, zřejmě jsem už na Zemi příliš dlouho. (Soval je vulkánským velvyslancem za Zemi, pozn. red.) A to bylo přesně ono. Byl na Zemi příliš dlouho a přišel o část své vyrovnanosti a sebeovládání a naopak si osvojil něco z pozemské vášnivosti a emocí.

Setkání s hvězdou

Zajděte se podívat na festival FanCity

  • Okouzlujícího herce můžete vidět na vlastní oči v KC Novodvorská v Praze 4, kde v těchto dnech probíhá festival her a fantastiky FanCity.
  • V pátek 26. října zde od 19 hodin proběhne beseda s Gary Grahamem. Po ní se bude možné s hercem vyfotografovat a získat jeho autogram.
  • V sobotu od 17 hodin se pak Gary Graham zúčastní další besedy s ostatními pozvanými hosty. Následovat bude opět fotografování a autogramiáda.

Studoval jste nějak podrobně práci vašich hereckých kolegů, kteří už dříve ztvárnili jiné významné Vulkánce?
Spolupracoval jsem na té roli hlavně s producenty, autory a samozřejmě režiséry jednotlivých epizod. Přál jsem si v seriálu vydržet, chtěl jsem být součástí Star Treku, ne jen epizodní postavou v úvodním dílu. Ale měl jsem podepsanou smlouvu jen na pilotní díl. Jako herec v podstatě neustále podstupujete další a další konkurzy. Všechno, co uděláte, každý záběr, každou scénu – to vše rozhoduje o vaší další práci a o tom, jestli budete v dalším dílu nebo dokonce v další sezóně. Takže jsem si říkal, že moje postava musí být výrazná: nerespektuje lidstvo, myslí si o něm, že je podřadnou rasou, která dělá ve vesmíru jen zmatek, je unáhlená, tvrdohlavá a je potřeba hlídat její rozvoj, jinak s ní budou problémy. Tohle všechno jsem vložil do čehokoli, co jsem říkal, aby moje slova překypovala povýšeností a nadřazeností. A věděl jsem, že jestli tohle udělám dobře, budou mě chtít znovu a budeme mít příležitost vytvořit zajímavě se vyvíjející postavu, s tím jak bude seriál pokračovat. A to se také stalo, i když jsme na to měli jen čtyři roky. 

Myslíte si, že účinkování ve Star Treku nějak obohatilo váš osobní či profesní život?
Díky němu jsem kupříkladu tady v Praze, v jednom z nejkrásnějších měst na světě. Hrozně rád navštěvuji setkání s fanoušky po celém světě, mluvím s nimi o své práci, o tom, na čem budu dělat. Je úžasné mluvit s těmito milými a velmi chytrými lidmi, kteří milují vědu.

Gary Graham na festivalu FanCity v KC Novodvorská
Gary Graham na festivalu FanCity v KC Novodvorská

Vy ale nejste jen herec, ale také hudebník. Prý jste nahrál několik písní jako poctu americkým vojákům. Co vás k tomu inspirovalo?
Já a můj parťák Lisle Engle jsme natočili pětici skladeb pod názvem American Rebel, Part One. Zrovna než jsem letěl sem do Česka, pracovali jsme na druhé části s dalšími pěti písněmi, abychom z toho nakonec měli klasické CD s rovnou desítkou songů. My oba se velmi zajímáme o politiku a jsme se velcí vlastenci a vážíme si příslušníků americké armády. Proto jsem napsal píseň Thank You For Your Service, což je skladba věnovaná nejen vojákům, ale je to současně o mně a o lidech, jako jsem já, kteří nikdy nesloužili v armádě a vždy se za to cítili trochu provinile. Vyrůstal jsem během války ve Vietnamu. Chtěl prostě říct „díky“. Zažil jsem dobu, kdy se američtí vojáci vraceli z Vietnamu, a nebyli doma vítáni zrovna laskavě, byli zatracováni a znevažováni. Lidé jim dokonce nadávali, že jsou to vrazi dětí a další hrozné věci. Bylo mi špatně z toho, jak s nimi veřejnost jednala. Proto jsem jim chtěl tou skladbou poděkovat za jejich službu.

Pracujete v tuto chvíli kromě desky i na něčem pro televizi?
Na jaře bych měl začít pracovat na novém sci-fi projektu s názvem Monster School, o kterém ale zatím nemohu moc mluvit, a pak se objevím také ve fanouškovském filmu Star Trek: Renegades. Ještě jsem neviděl jeho scénář, ale pochopil jsem, že je skvělý a navíc se v něm objeví několik mých kolegů ze Star Treku. Ale můj poslední film, který jsem točil loni v létě v Jižní Dakotě, se jmenuje Dust of War a je v tuto chvíli téměř hotový. Je to taková směsice westernu a sci-fi v postapokalyptickém světě blízké budoucnosti. Co nevidět by se měl objevit na filmových festivalech a moje postava v tom filmu je vážně skvělá.

Autor: Jiří Bigas Metro.cz

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek