metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Rozhovor: Po parfému vám na slunci může zhnědnout kůže. Vůni ocení hlavně hmyz

  9:16
Spálená kůže od opalování může vést až k rakovině kůže. Nekvalitní sluneční brýle mohou vašim očím dokonce uškodit. Jak se v létě chránit před slunečním zářením, jsme se zeptali dermatologa Jána Lidaje, primáře Lázní Smrdáky, které se specializují na léčbu závažných onemocnění kůže.
Ján Lidaj, primář Lázní Smrdáky, které se specializují na léčbu závažných onemocnění kůže. | foto: Metro.cz

V létě se řada lidí nevyhne spáleným zádům a loupání kůže po opalování. Hrozí mi kromě bolesti kůže po spálení ještě nějaké riziko?
Samotné spálení kůže může způsobit výrazné obtíže, zejména pak když slunci neopatrně vystavíme části těla, které jsou celý rok skryty. Neopatrné opalování se kromě zmíněného spálení kůže projevuje i zarudnutím pokožky a vznikem puchýřů. Častým nadměrným sluněním vystavujeme kůži škodlivému UVA záření. To podporuje vznik vrásek a časem také může způsobit rakovinu kůže.

Kvůli vysokým teplotám více lidí sahá po deodorantech a parfémech. Může to mít neblahý vliv na pokožku?
Obecně platí, že parfémy a kolínské vody je třeba na silném slunci používat opatrně. Do některých parfémů se přidává bergamotový olej, který může způsobovat nepravidelné zhnědnutí pokožky. Dále pak tyto přípravky mohou obsahovat i mnohé další přídavné vonné látky a éterické oleje, které jsou lákadlem pro hmyz jako jsou vosy a včely.

Jak by se měli opalovat lidé s mateřskými znaménky, pihami, bradavicem?
Znaménka, zejména pak ta tmavá, se určitě musí chránit před sluncem přípravkem s vysokým ochranným faktorem. Nejlépe pak vodě odolným mlékem či krémem. Pokud nemáte k dispozici žádnou takovou ochranu, v nouzi krátkodobě postačí na zakrytí znamének i zubní pasta. 

Jak je to se slunečními brýlemi? Je vhodné je nosit? Může třeba slunce poškodit zrak?
Pokud je slunce již tak intenzivní, že si musíme proti němu chránit kůži, je tehdy vhodné nosit i sluneční brýle. Zde je třeba dát pozor na to, aby skla nebyla pouze tmavá, protože to sice vypadá lákavě, ale takto snižují jen intenzitu viditelného světla. Naopak ještě více rozšiřují zornici oka, a do něhož tak proniká více UV záření. Správné brýle by tedy měly mít i filtr, který chrání proti (ultrafialovému) záření a snižuje jeho průnik nejméně o 95-100 procent. Někdy se při výběru vhodných brýlí sice diskutuje i o ceně, zda levné brýle jsou špatné, a drahé lepší. To ovšem závisí především na kvalitě použitého skla. 

Mládež si libuje v kšiltovkách a různých čepicích. Může se stát, jak s oblibou říká řada rodičů, že se jim hlava zapaří a vyplešatí?
Kůže na hlavě se může zapařit zejména tehdy, pokud by byla čepice z umělého neprodyšného materiálu. Nošení pokrývky hlavy by souviselo s následnou plešatostí tehdy, pokud by následkem zapaření vznikla infekce a hnisavé projevy ve vlasových váčcích, které by zničily i kořínky. Plešatost vesměs vzniká spíše u mužů v souvislosti s rodinnou dispozicí a hormonálními změnami. Částečnou plešatost by mohlo způsobit trvalé nošení čepice tam, kde velmi tlačí na kůži a způsobuje nedostatečné prokrvení pokožky. Dlouhý kšilt pak přispívá k ochraně obličeje i očí před sluncem.

Abychom pořád nebyli pouze u negativních stránek slunečního záření. Jaké jsou plusy slunečních dnů  pro naši kůži?
Slunce má blahodárný vliv na lidskou psychiku. Ale jedním z nejdůležitějších přínosů  slunce, konkrétně UVB záření, je přeměna vitaminu D. Vitamin D má nepostradatelný význam pro stavbu kostí i mnoho pochodů v našem organizmu. Nedostatek tohoto vitaminu způsobuje například u dětí křivici a u dospělých osteomalacii. Na vznik dostatečné hladiny vitaminu D stačí v létě vystavit ruce a tvář slunci 3 x týdně po dobu 10 minut při výšce asi 60 stupňů nad obzorem. Lidé s tmavší kůží mohou pobýt na slunci o něco déle. Co se týče léčebného účinku slunečních paprsků u pacientů s psoriázou a ekzémy, i zde platí pravidlo všeho s mírou. Například půl hodina až hodina na slunci může působit blahodárně a projevy nemoci se budou hojit. To ale neznamená, že 10 hodin na slunci pomůže deset násobně více. Vždy ale platí: Nezapomeňte se však natřít krémem s příslušným ochranným faktorem.

Můžeme nějakým způsobem chránit svou kůži, než vlezeme do vody v přírodním koupališti?
Předně doporučuji informovat se na kvalitu vody a její charakter v dané lokalitě. Nejlépe pokud má  dané koupaliště nějaký dozor, který kontroluje, zda voda vyhovuje normám. Zahájení provozu přírodního i umělého koupaliště je totiž podmíněno vydáním rozhodnutí příslušným regionálním úřadem veřejného zdravotnictví. Všeobecně na koupalištích jsou největšími znečišťovateli často sami koupající, jelikož se nemají možnost před vstupem do vody osprchovat. Co se týče pacientů s psoriázou nebo ekzémy, je třeba dávat i pozor na povrch břehu nádrže či koupaliště. Nebezpečné pro projevy těchto onemocnění jsou  například kameny, které mají ostré hrany a lidé by se o ně mohli poranit.

Co nám při koupání ve volné přírodě hrozí?
Není dobré, pokud se na místě nelze skrýt ve stínu. Také není vhodná příliš studená voda, kdy přechodem z rozehřátého slunce do chladné vody mohou hrozit zdravotní komplikace. Pozor zejména na čistotu a kvalitu vody. Setkat se tam můžeme s plejádou mikroorganismů, ať už jsou to viry, bakterie, prvoci, sinice, parazity či houby, které mohou mít na kůži negativní vliv. Také při ležení na trávě se některé látky dostanou z rostlin přes pot na kůži a mohou takzvaně přitahovat slunce, zvyšují citlivost kůže. Následně pak způsobují mnohem větší zánět kůže. 

Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek

O osudu Liberty stále není jasno, komplikuje se i jednání o kolektivní smlouvě

vydáno 27. května 2024  13:52,  aktualizováno  14:24

Pět měsíců po přerušení provozu ve společnosti Liberty Ostrava stále není jasno o jejím dalším osudu. Firma sice připravila restrukturalizační plán, ale...  celý článek

Muže viní, že spolubydlícímu rozmlátil hlavu a bodal ho. Je to absurdní, tvrdí

vydáno 27. května 2024  14:22

Třináct let vězení požaduje státní zástupce pro Martina Krutého obžalovaného z předloňské vraždy 47letého Mariána G. Oběť s ním bydlela na ubytovně s ve...  celý článek