metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 11 °C

Čtvrtek 22. února 2024. Svátek má Petr

Rozhovor: Počítá se láska, ne prohry, říká Mirjam Landa o novém muzikálu

  12:09
Režisérka a producentka Mirjam Landa aktuálně spojuje návraty hned dvou rockových muzikálů na pražskou scénu. Nejprve 6. února opráší svou autorskou Touhu a následně 15. března přivede zpět americký Rent. Oba tituly uvede Divadlo Kalich.

Co je impulsem k návratu muzikálu Touha, pro nějž napsal písničky Daniel Landa, po pěti letech od premiéry a po 350 odehraných reprízách?
Diváci si ten návrat na Divadlu Kalich sami vynutili. Pro mě osobně je Touha zvláštní už tím, že jsem ji psala na základě svého filmového scénáře, což byla zajímavá výzva. Navíc ji považuju za jedno z nejlepších děl, které jsme s Danem zrealizovali. A hlavně za nejveselejší. Mám ji opravdu hodně ráda.

V tomto představení bez příkras poodhalujete své zkušenosti se zákulisím muzikálové branže. Byla byste dnes v jejich pojmenování tvrdší?
Za těch pět let jsem jistě nasbírala zážitky na druhý díl, to je pravda. Ale jestli bych dneska byla tvrdší, netuším. I když se mě už léta drží image, jak jsem hrozně drsná, já si o sobě myslím, že jsem pořád dost měkká. Teď si nedělám legraci. Naučila jsem se držet si spolupracovníky spíš od těla, moc nenavazovat osobní vztahy, abych mohla být v pracovní komunikaci s nimi přímější, tvrdší. I to je moje zkušenost za poslední léta.

Mirjam Landa (dole, třetí zprava) na zkoušce v divadle.

Produkujete tuzemské nastudování kultovního muzikálu Rent z prostředí newyorské bohémy 90. let. Čím vás zaujal?
Jde o titul, který převrátil světovou muzikálovou scénu vzhůru nohama. Jeho hudba, melodie a texty mě opravdu bavily, příběhy postav mi byly blízké. Skupina mladých umělců bojuje o to být vyslyšená, chtějí něčeho dosáhnout a začínají chápat, že svět na ně nečeká. Naučí se, že život je boj, který se někdy prohraje. Ale prohry se na konci nepočítají. Počítají se momenty, v nichž člověk prožíval lásku.

Pár představení se odehrálo už v létě. Půjde o stejnou verzi?
O prázdninách jsme si spolu s americkým režisérem Stevem Josephsonem pronajali menší Divadlo Na prádle a Rent jsme tam odehráli jako workshop. To znamená, že režie není úplně dokončena, ale vyvíjí se podle pocitů režiséra i diváků. Představení byla vyprodána a úspěšná. Teď už půjde o regulérní premiéru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek