metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela

Další 2 fotografie v galerii
Kino MAT | foto: Vavřinec MenslMetro.cz

Před lety se chodilo do kina MAT na Krtečka, dneska se tu konají i svatby

  15:19
Oldřich Zámostný sedí na ředitelské židli malého kina MAT u Karlova náměstí po celých dvacet let jeho existence. Za tu dobu už tu zažil mnohé. Od svateb přímo v promítacím sále až po projekce pro jednoho jediného diváka.

Ačkoliv v tomto kině se čtyřiceti šesti sedačkami o reklamu nezavadíte, stojánek na pití zabudovaný přímo v loketní opěrce měli jako historicky první kino v republice. „Kdybychom krachovali, výdělečný trhák by nás určitě nezachránil,“ říká Zámostný.

Kdo je typický návštěvník kina MAT?
Je to film od filmu. Náš divák se za ta léta změnil. Někteří zestárli a rozlétli se po světě, jiní, kteří k nám chodili jako děti na Krtečka, zůstali věrní dodnes. Ačkoliv k­ nám někdy zavítají i ti, kteří obvykle zajdou do multiplexu... Je to ale spíš výjimka.

Je malá velikost kina výhodou, či spíše handicapem?
Má to své plusy i minusy. Malý tradiční sál poskytne takovou atmosféru, jaká byla v­ kinech dříve za starých časů, což je skvělé a je to nedílnou součástí tváře našeho kina. Handicapem je to pak ve chvílích, kdy přijde dvě stě lidí, kteří chtějí vidět film, a ­vy máte pouhých čtyřicet šest míst.

Hrajete někdy mainstreamové hity, nebo se držíte jen artové tvorby?
Občas k nějaké úlitbě v podobě trháku dojde, ale je to obvykle kvůli lidem, kteří si na něj chtějí zajít právě k­ nám.

Navíc u nás fungují jiné mechanismy. To, co je jinde trhák, u nás projde bez většího úspěchu a naopak.

Kolik stojí koupě filmu pro jednu projekci?
Standardní půjčovné na jeden film je padesátiprocentní odvod ze vstupného. Což je výhoda, pokud přijde jen jeden divák. A i pro toho bez výjimek zahrajeme.

Máte nějaké někdy nějaké provozní problémy?
Občas se stane, že když máme vyprodáno, tak se lidem občas těžko vysvětluje, že nesmějí do sálu. Nedokážou pochopit, že je sál malý a je třeba dodržovat předpisy. Když si tam sednou dva lidi, kompletně zatarasí schody a to zkrátka nejde.

Kolik u vás stojí vstupné?
Cena je standardně 115 korun, vstup na dětská představení je od padesáti korun. U zahraničních filmů v premiéře ale musí děti hradit plné vstupné. Je to nařízení distributora.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek