metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Dan Bárta | foto: ČTK

Rozhovor: Trýznila mě Hanka, tak ji nehrajeme, říká Dan Bárta

  6:00
J.A.R. zahrají v sobotu 17. listopadu svůj tradiční koncert ve Velkém sále pražské Lucerny. I na letošní koncert chystá skupina mimořádného hosta, jeho jméno ale úzkostlivě tají. Jak se dívá Dan Bárta na své členství v J.A.R. v průběhu let?

Letošní koncert má být ve znamení konce světa. Věříte na podobné věci?
Ó ne, nevěřím. Vidět Boha Konec Světa je píseň jemně apokalyptická, kterou máme na albu. Ale vznikla, pokud vím, ještě když bylo všechno v pořádku. Pojednává o křesťanské vizi konce s archandělem Gabrielem, Azazelem apodobnými kamarádíčky. To je úplně jiná kosmogonie, než se kterou operuje současná hurá akce, postavená na prostém otočení jednoho velikého mayského kalendářního kola o jeden zub. 

Avizujete speciálního hosta. Kdo to bude?
Užší vedení občanského uskupení J.A.R. mi doporučilo, abych nezveřejňoval jakákoliv svá mlhavá tušení ohledně něčeho tak choulostivého, jako je náš potenciální speciální host. V zásadě musíme počkat, až proběhne kongres a grémium, teprve tehdy by hypoteticky mělo dojít k nějakému rozhodnutí, na základě kterého bych možná teoreticky mohl získat mandát, abych propíchnul překvapení předem. 

Je po tolika letech ještě něco, co vás při koncertech s J.A.R. překvapí?
Ale to se ví, že ano. Před pár dny se Vaktořák překvapivě svlékl do půl těla. Sám sebe jsem překvapil tentýž den, kdy jsem se zamotal v jedné poměrně banální písni do harmonie tak, že jsem nebyl téměř půlku písně s to trefit tóniku, a všechny kolem sebe překvapil tím, jak hnusně může původně pěkná píseň znít. 

Jakou písničku z repertoáru J.A.R. máte nejméně rád a proč?
Trochu mne trýznila Hanka, ale tu teď nedáváme... Většinou je to kolektivní věc, takže píseň, která se prostě ohrála a nikoho v ní už nic nenapadá, na čas odložíme k ledu.

V Lucerně půjde o průřez všemi alby? Máte všechny texty stále v hlavě?
Ale jo, myslím, že jo. Spíš než texty jsou těžší formy písniček, někdy v tom bruslíme. Mám to relativně jednodušší, zpívám většinou jen refrény, textů nemám tolik jako Klempa s Majklem, kteří si je pamatují všechny, jen si občas nemohou vzpomenout na ten pravý v ten správný okamžik.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek