metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Rozhovor: V dubnu se změní linky a bude rozhodnuto o slevě na jízdném, říká Dolínek

  11:19
Dubnová revoluce v dopravě bude v Praze ještě větší. Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek slibuje, že město do té doby vyřeší, jak to bude se slevou na jízdné.
Náměstek Petr Dolínek má na starost dopravu. | foto: MHMP

Je nějaký posun v jednání o slevách na roční kupon?
Chtěl bych během února či března předložit návrh do rady, aby lidé už v dubnu věděli, jak jsou na tom s jízdenkami. Jestliže se vybral 6. duben jako zlom v pražské dopravě, kdy se změní MHD, tak je správné, aby bylo jasné i to, jak to bude se slevou a kdy začne platit.

Plánujete kompenzace pro ty, co už kupon mají?
To jsem nikdy neslíbil. Rozumím tomu, že ta snaha tu je, ale není to správný krok.

Už jste byl pro zkušenosti ve Vídni, kde slevu na roční jízdné zavedli?
Ve Vídni jsem byl ve středu, tak snad jsem informačně tam, kde jsem potřeboval být. Jsme schopni nastavit nějaký harmonogram, projednávali jsme i to, jaké ostatní změny v jízdném tehdy ve Vídni nastaly.

Došla vám už nějaká připomínka od lidí k dubnovým změnám v jízdních řádech MHD?
Kupodivu mi chodí poměrně málo připomínek. Lidé je posílají městským částem, kam jich naopak přišlo už poměrně hodně. Myslím, že je to ta správná cesta, otevřít se lidem, aby nevznikl dojem, že změny jsou něco, co si upekl Ropid. Během deseti, dvanácti dnů se dostaneme k vyhodnocování. Beru to jako pracovní návrh.

Zasahoval jste do přípravy?
Já ten materiál beru tak, že ho připravil Ropid jako odborný útvar magistrátu, který do něj promítl svou ideální představu, jak by měla MHD vypadat. Já sám jsem do něj nezasahoval, snad jen s výjimkou zadání linky, která by jezdila z Dejvic na Smíchov přes Strahovský tunel. Myslím, že je to ideální propojení třeba pro lidi z Břevnova na nákupy na Smíchov, aby nemuseli někam složitě jezdit.

Proč je tohle spojení tunelem tak důležité?
Když zjistíme, že funguje dobře tahle linka, tak si můžeme troufnout na Blanku a pustit autobusy i tam.

Schází vám v návrhu něco?
Chybí mi tam propojení Vítězného náměstí s Vojenskou nemocnicí, přesedání pro nemocné není moc pohodlné.

Proč se změny netýkají jen okolí nových stanic?
Stojím si za tím, že je dobře, že se ta změna netýká jen Prahy 6. Plánujeme i posílení na Praze 8 kvůli integraci dopravy z Mělnicka. Ostatně otevření metra vždy způsobilo větší změny v dopravě. Ropid dělal dva roky průzkum, kdy hodnotil předchozí změny. Zadání tehdy znělo razantně ušetřit, a tak se škrtalo. Teď se to opravuje.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek