metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Rozhovor: Zvířata se nudí, přijďte se na ně podívat, říká šéf zoo Bobek

  7:00
Zoologickou zahradu mají lidé spojenou především s teplými měsíci, ale zajít do ní můžete i teď. Atmosféru zimní zahrady ocení především lidé, kterým vadí zástupy turistů či špalíry uřvaných dětí. Podle ředitele trojské zoo Miroslava Bobka je uvnitř zahrady nebývalý klid.
Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek | foto: ČTK

Jaká je zoologická zahrada v zimě?
Už dříve jsem razil následující slogan: V zimě přijďte do zoo, ať se zvířata nenudí. Zvířata pozorují lidi stejně jako lidi je. Třeba gorily jsou sice po víkendu unavené, ale kdyby tu návštěvníci nebyli, tak by se jim po nich stýskalo. V zimě je v zahradě nebývalý klid.

Chystáte na zimu něco nového?
Ještě do konce roku pravděpodobně opět otevřeme šelminec, kde se v září narodil tygr sumaterský.

A další mláďata?
Kromě tygra se nám podařilo odchovat třeba kakadua palmového. Šlo o výjimečný odchov, byla to neuvěřitelná magie vypiplat ho, mládě navíc vypadá trochu jako malý dinosaurus. Po několika letech je to první odchov v Evropě.

Roste nějaká konkurence pro gorily?
Mohou to být sloni, to stádo osmi zvířat je fascinující: když se samec Mekong dvořil novým samicím, řev se rozléhal celou zahradou.

Co plánujete na příští rok?
Naše plány změnila červnová povodeň. Nejenom že jsme museli rekonstruovat mnoho objektů, ale bude potřeba znovu postavit restauraci Gaston, která bude větší a návštěvníci zde najdou třeba větší nabídku suvenýrů. Mnohem zásadnější změnou bude vybudování nového  pavilonu goril do horní části zahrady. 

Jak bude vypadat?
Nový pavilon bude mít prostory i pro druhou skupinu, myslíme na to, až Richard půjde do důchodu. Také v souvislosti s touto stavbou chceme otevřít nový vstup do zahrady směrem od Podhoří.

Kdy se gorily přestěhují?
Chystáme architektonickou soutěž, hotovo by mohlo být zhruba za tři roky.

Co bude po přestěhování slonů a hrochů s pavilonem velkých savců
Projekt přestavby Pavilonu velkých savců na Amazonii je odložen na neurčito. Přednost dostane nový pavilon goril a - jak doufám - i protipovodňová opatření. Pavilon částečně zakonzervujeme a jeho venkovní prostory využijeme pro rodiny s děti, bude tu kavárnička, prostor  pro představení se zvířaty a podobně. 

Chystáte ještě něco?
Plánujeme i jednu zajímavost, ve staré štole, kde býval protiletecký kryt,  otevřeme expozici o životě v zoo za války. Ale plánujeme i nenápadné, nicméně důležité změny, jako je rozšíření kapacity záchodů a jejich průběžná rekonstrukce.

Budou i nová zvířata?
Na jaře otevřeme pavilon velemloků jako jakousi poctu Karlu Čapkovi. Jednáme o ­získání dalších slonů, máme i další plány.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek