metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie
Filip Humplík | foto: ČTK

Sázka na Bohuslava Svobodu vyšla, hodnotí výsledky voleb předseda pražské ODS

  7:53
Občanští demokraté jsou největším poraženým letošních komunálních voleb. Strana, která před čtyřmi lety volby do zastupitelstev obcí vyhrála, letos skončila až čtvrtá. ODS získala kolem 2400 zastupitelských křesel, tedy méně než polovinu křesel, které měli po volbách v roce 2010. Předseda pražské ODS Filip Humplík však tuto prohru černě nevidí. Občanští demokraté podle něj prošli restartem a přežili.

Jak jste odhadoval šance ODS v Praze?
Když mluvíme o volbách nad magistrát, s kterými jsem spojil svou politickou kariéru, tak cokoliv pod deset procent by byl veliký neúspěch. V květnu a červnu jsem byli někde na šesti sedmi osmi procentech.

Jak hodnotíte výsledek voleb?
ODS dopadla podobně jako Trojkoalice, kterou já osobně nevidím jako něco, co bude fungovat. Protože lidovci na jedné straně a zelení na druhé, to se trochu tluče. Stejný počet voličů máme i se sociální demokracií. Gratuluji topce a ANO. A jak to tedy vidím já? Není to tak dávno, co jsme byli na dně a brodili jsme se v bahně. Dnes plaveme. Jestli k tomu mám mít nějaký bonmot, tak jsme poražení, ale jak by řekl Leonard Cohen, jsme nádherní poražení. (pozn. red.: Nádherní poražení, román Leonarda Cohena, 1966).

Už jste to naznačil, ale přesto prozraďte, jste s výsledkem voleb spokojen?
Poslední dva měsíce jsme s Bohuslavem Svobodou obcházeli celou Prahu a denně jsme přesvědčovali lidi, že má smysl volit ODS. Jsem rád, že se ODS v Praze udržela a uvidíme, co bude dál.

Zmínil jste Bohuslava Svobodu. Byla správná volba vsadit na něj jako na lídra pražské kandidátky?
Když si vezmu poslední tři měsíce, tak bych jako předseda pražské ódéesky, neudělal nic jinak. Můžu si přát některé věci, jako například vlastnit některý velký významný deník nebo bych si mohl přát mít zhruba o 20 milionů víc na kampaň, ale my měli rozpočet jaký jsme měli a dopadli jsme poměrně dobře. Sázka na Bohuslava Svobodu byla sázka, která vyšla.

Čemu přisuzujete malou volební účast v Praze?
Jsem Pražák a volby mě posledních pár dnů už vážně štvaly. Když šel člověk po chodníku, musel jsem se vyhýbat volebním kostkám různých stran a hnutí a s tím je spojené i to, že jsou Pražané naštvaní, na co to se tu děje. Navíc když vidím odklon od demokratických a jasně vymezených stran, který ze všech stran zaznívá a spojím si to s působením hnutí bez nějakého jasného programu, které už rok něco dělá nebo spíš nedělá, tak je jasné, že to řadu lidí znechutí.

Co je podle Vás v současnosti největší problém Prahy?
Jsou dva. Doprava a bezpečnost. Bylo by dobré se podívat jakým způsobem pracuje městská policie. Strážníci nemají být nasazovači botiček, ale měli by se více podobat prvorepublikovým obecním strážníkům, kteří znají svou obec i lidi. A jak vyřešit pražskou dopravu? Já se dlouhodobě netajím tím, že vidím liberalizaci dopravního podniku jako jasnou cestu. Však se podívejte, jak se to vyplatilo v jiném typu dopravy. Meziměstskou dopravu zajišťuje například i Student Agency. Díky tomu na řadě míst klesly ceny a stoupla kvalita. Podobně by šla řešit i doprava v Praze.

Komentáře

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek