metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Sbohem, chodící plyšáci. Praha zakázala reklamní kostýmy v ulicích

  16:27
Pražané a turisté už nebudou v centru potkávat obří plyšová zvířata, ovoce, nápoje nebo chodící nafukovací penis, které propagují nějaké zboží či službu.
Panda se bude muset vrátit do Číny. | foto: David Sedlecký

Po přijetí nových stavebních předpisů novelizovali radní nařízení, kterým se zakazuje reklama na veřejně přístupných místech. „Cílem novelizace je omezit ty formy reklamy, které výrazně zasahují a ovlivňují podobu veřejných prostranství,“ řekl radní Lukáš Manhart.

„Bojujeme proti nevkusné reklamě, ne proti kostýmům“

Nařízení by se naopak nemělo vztahovat třeba na trubače, kteří v historických kostýmech lákají turisty k návštěvě památek. „Primárně bojujeme proti nevkusné reklamě, ne proti kostýmům,“ dodal Manhart.

Novelizace se dotýká také plachet, které během oprav zakývají budovy v centru. „Reklama ani v těchto případech nesmí nebude moci přesahovat 20 procent celkové plochy plachty a na zbytku plochy musí být zobrazen objekt, jenž je plachtou zakryt,“ zdůraznil Manhart.

Co se nově změní

Vyhláška omezující pouliční reklamu platí ve městě od konce roku 2005. Novela začne platit od 1. ledna 2015.

  • Rozhodnutí zpřísňuje i rozdávání reklamních letáků. Nově bude zakázáno rozdávat na veřejných prostranstvích i brožury a katalogy.
  • Radní rozšířili území její platnosti. Zatímco nyní se vztahuje jen na Pražskou památkovou rezervaci, nově bude platit i pro Vinohrady v oblasti ohraničené ulicemi Rumunská, náměstím Míru a Anglická.
  • Dodržování budou kontrolovat úředníci magistrátního živnostenského a občanskosprávního odboru.
  • Sankce za porušení může dosáhnout částky až dvou milionů korun.
Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek