metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Šéf dopravního podniku může být i manažer ze zahraničí

  10:18
Generální ředitel dopravního podniku (DPP) Jaroslav Ďuřiš sice oslaví na začátku října ve funkci druhý rok, ale další asi nepřidá. Už zítra zasedne mimořádná dozorčí rada dopravního podniku, která s velkou pravděpodobností na místo generálního ředitele vypíše nové výběrové řízení.

Další 1 fotografie v galerii
Šéf dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. | foto: DPP

Zní trochu neuvěřitelně, že jeden z předchůdců současného šéfa pražského dopravce – Milan Houfek – působil v ředitelském křesle deset let, až do předčasné smrti v­roce 2005. Od té doby se ředitelé střídají jako na běžícím páse. Ďuriš je pátý řádný, sedmý, pokud připočteme i ředitele pověřené, a to jeden z nich byl pověřen hned dvakrát. O ­Ďuřišovi se rozhodne už zítra. „Na páteční ráno jsem svolal mimořádné jednání dozorčí rady dopravního podniku, kde se budeme aktuální situací zabývat,“ uvedl náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.

Primátorka Adriana Krnáčová minulý pátek přišla s poměrně rozhodným prohlášením k vedení dopravního podniku. „Jsem nervózní, když vedení dopravního podniku přijde na diskusi o rozpočtu a žádá další skoro dvě miliardy, není to vůbec reálné,“ uvedla pro ČTK a dodala, že by očekávala, že management přijde se strategií úspor ve vnitřním organismu společnosti a strategií rozvoje, což by ho opravňovalo žádat více prostředků.

„Budu iniciovat, aby dozorčí rada přehodnotila setrvání některých členů představenstva, a ­budu iniciovat, aby se změnilo vedení dopravního podniku, to znamená ředitel,“ doplnila. Ďuriše se naopak včera zastal na svém twitterovém účtu bývalý primátor Tomáš Hudeček. „Krnáčová chce vyhodit snad prvního poctivého a slušného ředitele DPP za to, že jako důsledek snížení jízdného potřebuje firma peníze?“ uvedl Hudeček.

Dolínek, který je odpovědný za dopravu, sice Ďuriše za předchozí práci chválí, přesto plánuje vypsání výběrového řízení na jeho post. „Podle mého názoru se společnost momentálně nachází na rozcestí a je třeba určit, jakým směrem se vydá do budoucna. Za nejlepší řešení považuji, aby se určení této vize realizovalo prostřednictvím otevřené soutěže na nového generálního ředitele,“ řekl Dolínek.

Potenciální kandidáti by podle něj měli představit své vize a úspěch by byl, kdyby se podařilo oslovit i manažery ze zahraničí.

„Považuji přitom za samozřejmé, že v rámci tohoto výběrového řízení dostane šanci svou pozici obhájit i stávající generální ředitel,“ uvedl náměstek. Ďuriš o tom ale zatím neuvažuje. „Jedno výběrové řízení na tuto pozici jsem již absolvoval a do žádného dalšího se hlásit už nebudu,“ uvedl pro deník Metro Ďuriš.

„Chci zdůraznit, že dopravní podnik je v současnosti stabilizován a ­funguje. Za to patří jednoznačně dík panu řediteli Ďurišovi,“ řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky.

Autor: Robert Oppelt
Témata: MHD

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek