Lidé mohou nahlédnout pod „pokličku“ labyrintu Pražského hradu. Široká veřejnost se tam dostane díky aplikaci Pražský hrad archeologický. „Hlavní úlohou aplikace je zpřístupnit nedostupné archeologické památky Pražského hradu a zároveň je ochránit před negativním vlivem turistického provozu,“ říká vedoucí projektu Jana Maříková-Kubková z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.
Vykopávky, krypta i bazilika
Chytrá apka pokrývá pět nejvýznamnějších archeologických areálů: kapli Panny Marie, III. nádvoří – Velké a Malé vykopávky, kryptu katedrály sv. Víta a klášter a baziliku sv. Jiří.
Po rozkliknutí se uživateli ukáže 3D prostor, ve kterém lze dále zkoumat jednotlivé stavby a na časové ose si projít, jak se konkrétní areál měnil. „Seznámíte se nejen se stavebními fázemi jednotlivých církevních budov, ale i s pozůstatky rezidenční zástavby či opevnění,“ doplňuje Maříková-Kubková. Vyzdvihuje, že apku lze využívat on site i off site – tedy jako průvodce po Pražském hradě i doma v obýváku. Celkem lidé můžou projít skoro 5000 metrů čtverečních.
Výsledky čtyřleté práce
„Software je postaven na 3D skenech současného stavu, který doplňují body s informacemi o stavbě samé a historii jejího výzkumu,“ dodává Maříková-Kubková. Práce na projektu trvala čtyři roky a navazuje na digitální mapu archeologických areálů, která je k dispozici především odborníkům.
Apku lze stáhnout na obvyklých platformách zdarma v české, anglické a německé verzi.