metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Šílená restaurátorka: Když dokončím svou práci, Ježíš bude jako nový

  14:00
Španělská důchodkyně tvrdí, že dokáže spravit fresku, kterou podle expertů úplně zničila. "Vím, že to dokážu spravit," řekla stařenka Metru.
Podle příznivců grafitti je nová podoba Ježíše skvělá.

Podle příznivců grafitti je nová podoba Ježíše skvělá.

Fotogalerie

Ecce Homer
Jste si jistí, že španělská důchodkyně neměla pomocníka?
Ecce Homo jako revolucionář Che Guevara
Tak by vypadal Ecce Homo v podání Banksyho.

Podívejte se, jak se lidé baví lidé na webu

Osmdesátnice Cecilia Gimenezová způsobila celosvětový poprask, když se pokusila spravit zchátralou malbu ve svém kostele. Po jejím zásahu nahradil podobiznu Ježíše chlupatý opičák. Nyní ale po autoritách požaduje, aby ji nechali dokončit to, co začala.

Kdo z vás neviděl obraz Ecce Homo? Ta malba obletěla celý svět a rozesmála miliony lidí na sociálních sítích. "Mám velkou radost z toho, že můj kostel a moje město jsou nyní díky mě známé všude po světě, a to jen díky tomu, že jsem začala opravovat zchátralou malbu Ecce Homo," řekla Gimenezová.

"Chtěla bych ale, aby mě nechali dokončit mou práci. Chci tu malbu spravit. Zatím jsem udělala jen malou část restaurace, ale oni mě nenechají pokračovat. Jsem přesvědčená, že malbu dokončím a bude skvělá. Už jsem to předtím dělala," říká Gimenezová.

Měla dobré úmysly, ale musel jsem to nahlásit, říká údržbář

Z vlny masivního zájmu a kritiky Gimenezová onemocněla. Na malbě přitom pracovala již dříve a s posvěcením od vedení kostela. "Tráví každé léto ve svatostánku," vysvětlil Jose Maria Aznar, který se stará v kostele o údržbu. "Všechny ty roky nám pomáhala opravovat tuhle malbu a nebyly s ní problémy. Ale před čtyřmi lety se bála do malby sáhnout, protože v ní vznikla puklina. Pak ovšem najednou se odhodlala, vzala štětce a překročila s nimi pomyslnou čáru," dodal Aznar.

Jose Maria Aznar, údržbář v kostele

A domnívá se, že by důchodkyně mohla obraz spravit? "Mé ženě se svěřila s tím, co udělala. Řekla, že se pokusila něco udělat s malbou Ecce Homo a že to zatím vypadá hrozně. Jedním dechem dodala, že teď musí jet pryč z města a že až se vrátí, svou práci dokončí. Ale i přes její dobré úmysly jsem musel na celou věc upozornit radnici ve městě Borja," řekl Aznar.

Osobitá malba už se propracovala i na titulní strany časopisů.

Ecce Homo podporuje ruské punkerky.

Poté se na malbu přijely podívat místní autority. Jejich zjištění a fotografie se dostaly na internet, kde se masově šířily a přinesly kostelu i obyvatelům Borji nebývalou slávu. 

Na internetu má Gimenezová spousty příznivců

Přestože má paní Gimenezová spoustu nepřátel, na druhé straně ji spousta lidí podporuje. Od stovek fanoušků po celém světě už dostala spousty hezkých dopisů. "Chtěla bych poděkovat za tu podporu a za zájem, který přichází z různých míst po celém světě. Díky tomu se cítím lépe," uvedla Gimenezová.

Zkuste si také zrestaurovat svého Ježíše.

Kromě toho, že lidé mohou vstoupit do jejích fanklubů, vznikly už různé parodie a vtipy na toto téma. Na stránce The Cecilia Prize si můžete dokonce vyzkoušet zrestaurovat fresku Ježíše podle svého. V galerii zde najdete neuvěřitelné množství různých obrázků.

Galerie internetových výtvorů
Galerie internetových výtvorů

Galerie internetových výtvorů

Restaurování Krista jsme si vyzkoušeli i my v Metru. Z jednoho Ježíška vylezl pan Spock, druhý zmorfoval do fotbalového klokana.

Ecce Homo měl vlastní zeď v Barceloně

Internetoví vtipálci a umělci se sešli 7. září na unikátní akci v Barceloně. Jednu z nepoužívaných a šedivých zdí ozdobili vtipnými obrázky inspirovanými fenoménem Ecce Homo. Akci zorganizovali lidé sdružení do umělecké iniciativy WallPeople.

Lidé vzdali hold fenoménu Ecce Homo a vytvořili jeho vlastní zeď.
Lidé vzdali hold fenoménu Ecce Homo a vytvořili jeho vlastní zeď.

Lidé vzdali hold fenoménu Ecce Homo a vytvořili jeho vlastní zeď.

Autoři: Lukáš Hrábek Metro.cz

Hlavní zprávy

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek

O osudu Liberty stále není jasno, komplikuje se i jednání o kolektivní smlouvě

vydáno 27. května 2024  13:52

Pět měsíců po přerušení provozu ve společnosti Liberty Ostrava stále není jasno o jejím dalším osudu. Firma sice připravila restrukturalizační plán, ale...  celý článek

Z Pohlreichem zostuzené Bohémy má být opět restaurace, Národní divadlo ostrouhalo

vydáno 27. května 2024  13:42

V Brně to býval známý pojem, byť v posledních letech existence se renomé restaurace Bohéma hroutilo. Před třinácti lety ji ve svém pořadu sepsul Zdeněk...  celý článek