metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Školka (ilustrační foto) | foto: freeimages

Škola pro Zličín i děti z Kolovrat

  10:55
Narůstající množství dětí v hlavním městě řeší magistrát budováním nových škol.

Zličín, Horní Počernice, Kolovraty i Uhříněves. To jsou čtvrti, kde mají v budoucnu vyrůst nové základní školy dotované magistrátem. Jako první by se příští rok na podzim měla otevřít ta zličínská, která nabídne místa pro 540 dětí. Čtyřpodlažní budova vyjde město na 257 milionů korun.

„Jsem ráda, že se nám záměr po letech podařilo dotáhnout. Městská část Zličín plnotřídní základní školu dosud nemá. Rodiče a děti tam na vlastní základní školu dlouho čekají,“ říká radní pro školství Irena Ropková.

Nová bezbariérová základka s osmnácti třídami bude v budoucnu stát mezi místním bytovým komplexem a sportovním hřištěm.

Největší problémy s nedostatkem míst ve školách a školkách hlásí především menší městské části s nedávnou větší rezidenční výstavbou. Praha 18 tak například plánuje nárůst dětí v Letňanech řešit přístavbou pro 270 žáků. Místní radnici má vyjít rozšíření již existující školy Tupolevova na 98 milionů. Praha 11 zase připravuje přístavbu základky Květnového vítězství za 133 milionů korun, díky které se její kapacita zvýší o stovku míst. „Praha dále plánuje výstavbu budovy fakultní základní umělecké školy ve Stodůlkách s kapacitou až tisíc žáků a nový pavilon pro žáky s poruchami chování na Zlíchově, kde by mělo být nových osmdesát míst,“ dodává Ropková.

Koncem ledna letošního roku otevřeli pětici nových tříd v Základní škole v Jakutské ulici ve Vršovicích. Místní kapacita se tak rázem navýšila o devadesát míst. Za rekonstrukci školy, která místním žákům přinesla také nový výtah, dala desítka 21 milionů korun.

Okrajové městské části trápí problém s místy ve školách a školkách také kvůli některým Středočechům. Pro řadu z nich je totiž pohodlnější přihlásit dítě do školy do Prahy. Tedy tam, kde to mají třeba po cestě do práce.

Problém se školami

  • Po Zličínu se s přebytkem školáků potýká nejvíce Praha 9.
  • Lidé z devítky se proto přehlašují na trojku, aby se jejich děti mohly dostat do školy blízko bydliště.
  • Převis je i u škol s dobrou pověstí. Velký zájem je také u specifických škol, které mají odborné zaměření.
  • Do budoucna jsou nejvíce třeba nové školy také v Čakovicích a Řeporyjích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek