metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Dejvicích a Bubenči teče z kohoutků závadná vody, pro ji lidé musí brát z přistavených cisteren. | foto: Jan MarekMetro.cz

Smlouvy na provoz vodovodů jsou prý pro Prahu nevýhodné

  15:36
Smlouvy týkající se provozu vodovodních sítí v Praze jsou pro město jednoznačně nevýhodné. Vedení města prověří jejich platnost, řekla na dnešní tiskové konferenci týkající se nedávné havárie vody v Praze 6 radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN).

Firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která vodovody v metropoli provozuje, ústy ředitele Petra Mrkose pochybnosti o výhodnosti a platnosti smluv odmítla.

Hospodaření s vodou v Praze provází složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje už řadu let. Firmu Pražské vodovody a kanalizace v 90. letech minulého století od státu koupila francouzská společnost Veolia, která od té doby distribuuje vodu v Praze a vybírá poplatky od uživatelů. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou až do roku 2028.

Z výdělku ve výši pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vrací necelé dvě miliardy korun. Veolia ročně inkasuje kolem 500 tisíc korun zisku. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle Mrkose rozpustila ve státním rozpočtu.

„Budeme smlouvy muset dát prověřit, zda byly uzavřeny v souladu s právními předpisy, zda jsou platné, a zkoumat, zda její prodloužení do roku 2028 bylo uzavřeno dle zákona,“ řekla Plamínková.

Víc situaci odmítla komentovat. Prý jde o citlivou záležitost a nechce prozrazovat strategii. O nutnosti zrevidovat smlouvy se nedávno zmínila i primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Kdo zaplatí čistírnu?

Praha řadu let připravuje rekonstrukci čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, která dohromady vyjde na více než 10 miliard korun. I kvůli smlouvě s francouzskou Veolií podle neoficiálních informací nedosáhne na evropské dotace na stavbu.

Město se proto potýká s problémy, jak nákladnou rekonstrukci zaplatit. Mrkos zopakoval, že PVK je ochotna vyjmout čistírnu ze smluv. Plamínková ale tvrdí, že to situaci nijak nepomůže.

Debata kolem pronájmu vodovodních sítí se znovu rozvířila kvůli nedávné havárii v Praze 6, při které kvůli znečištěné vodě onemocnělo několik tisíc lidí.

Za situaci může stáří sítě a špatné vedení vodovodu a kanalizace. Dospěla k tomu zvláštní komise sestavená Pražskou vodohospodářskou společností.

Zdravotně závadná voda se z kanalizace do vodovodního řadu dostala na konci května a nakazila přes čtyři tisíce lidí. Bez vody bylo asi 32 tisíc lidí. Vodovodní řad je nyní odstaven a již nebude znovu napojen do sítě.

“Nikdo situaci nezanedbal ani nepodcenil, my se nyní musíme postarat, aby k tomu už nikdy nedošlo,“ dodala Plamínková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek