metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Smog dusí Prahu. Konec víkendu bude podle meteorologů kritický

  14:31
Okolo malešické spalovny se bez roušky raději neprocházejte, radí meteorologové. Kvalita ovzduší v Praze klesá. Do neděle se situace ještě zhorší. Na okraji Prahy se zatím dýchá dobře. Smogová situace zatím vyhlášena nebyla.
Prahu trápí smog. Bude hůř. | foto: ČTK

Zatímco Středočeský kraj vyhlásil smogovou situaci zkraje včerejšího dne, Praha si dává stále na čas. Kvalita vzduchu je přitom v některých částech metropole kritická. "To, že v Praze stále nebyla vyhlášena smogová situace, zatímco ve Středočeském kraji ano, nechápu pomalu ani já. Stojí za tím ale nový zákon, který umožňuje vyhlásit v celém kraji smogovou situaci kvůli jediné stanici. Proto Středočeský kraj předběhl Prahu," vysvětluje mluvčí Hydrometeorologického úřadu Petr Dvořák.

Vinohrady a Karlín jsou na tom špatně

V Praze je situace s ovzduším závažná hned na několika místech. "Asi nejhorší je to u malešické spalovny a v okolí Resslovy ulice," informuje Dagmar Honsová z Meteopressu.

Na znečištěné ovzduší upozorňují také zelení. "V centru města již polétavé prachové částice překročily limity. Velmi špatně je na tom Karlín, Vinohrady, Vršovice a Strašnice. Celé širší centrum Prahy je postiženo silnou inverzí," říká zastupitel Prahy 4 za Stranu zelených Petr Štěpánek.

Do neděle bude hůř

Naopak v některých okrajových částech Prahy se dá stále dýchat bez problémů. "Na Suchdole zatím se smogem není problém. Vzduch je čistý také na Ruzyni," popisuje Honsová.

Meteorologové očekávají, že by ještě do konce týdne mohla být smogová situace vyhlášena také v hlavním městě. "Do neděle neočekáváme zlepšení, naopak smogu bude přibývat," říká Honsová.

Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek