metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Smog dusí Prahu. Konec víkendu bude podle meteorologů kritický

  14:31
Okolo malešické spalovny se bez roušky raději neprocházejte, radí meteorologové. Kvalita ovzduší v Praze klesá. Do neděle se situace ještě zhorší. Na okraji Prahy se zatím dýchá dobře. Smogová situace zatím vyhlášena nebyla.
Prahu trápí smog. Bude hůř. | foto: ČTK

Zatímco Středočeský kraj vyhlásil smogovou situaci zkraje včerejšího dne, Praha si dává stále na čas. Kvalita vzduchu je přitom v některých částech metropole kritická. "To, že v Praze stále nebyla vyhlášena smogová situace, zatímco ve Středočeském kraji ano, nechápu pomalu ani já. Stojí za tím ale nový zákon, který umožňuje vyhlásit v celém kraji smogovou situaci kvůli jediné stanici. Proto Středočeský kraj předběhl Prahu," vysvětluje mluvčí Hydrometeorologického úřadu Petr Dvořák.

Vinohrady a Karlín jsou na tom špatně

V Praze je situace s ovzduším závažná hned na několika místech. "Asi nejhorší je to u malešické spalovny a v okolí Resslovy ulice," informuje Dagmar Honsová z Meteopressu.

Na znečištěné ovzduší upozorňují také zelení. "V centru města již polétavé prachové částice překročily limity. Velmi špatně je na tom Karlín, Vinohrady, Vršovice a Strašnice. Celé širší centrum Prahy je postiženo silnou inverzí," říká zastupitel Prahy 4 za Stranu zelených Petr Štěpánek.

Do neděle bude hůř

Naopak v některých okrajových částech Prahy se dá stále dýchat bez problémů. "Na Suchdole zatím se smogem není problém. Vzduch je čistý také na Ruzyni," popisuje Honsová.

Meteorologové očekávají, že by ještě do konce týdne mohla být smogová situace vyhlášena také v hlavním městě. "Do neděle neočekáváme zlepšení, naopak smogu bude přibývat," říká Honsová.

Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek