metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Snažím se rozdávat cestujícím radost úsměvem, říká tramvajačka Karolína

  4:06
Karolína Hubková vydává svůj Deník tramvajačky knižně. Deník Metro jí položil pět otázek. O tramvajích, jak jinak.

Další 2 fotografie v galerii
Po válce bylo řízení tramvají převážně práce pro ženy. Do kabiny se přidaly i židle. (5. srpna 2020) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Tramvajačkou chtěla být už odmala. Povedlo se. Dokonce je teď nejznámější řidičkou tramvaje v Česku. Tramvaj má Karolína Hubková vytetovanou na stehně, tramvaje jí v podobě šperků visí kolem krku nebo se jí houpají v uších. O tom, jak vidí svět z kabiny, co má ráda na retro tramvajích a co vše zažila nejen jako dáma na kolejích, vypráví ve své knize Deník tramvajačky, kterou právě vydává nakladatelství Mladá fronta.

Který je váš nejoblíbenější typ tramvaje?
Je to rozhodně tramvaj KT8D5, dnes ji máme už jen v Muzeu MHD a potkávat v ulicích ji můžeme zejména při otevírání nových tramvajových tratí. Mě s ní spojují hlavně vzpomínky na dětství v devadesátých letech a celý můj vztah s mým manželem, který mě před touto tramvají žádal o ruku, a nakonec nám jela i na svatbě. Ta tramvaj je pro mě symbolem krásných vzpomínek, a tak ji mám i vytetovanou na noze.

Povězte nám váš nejlepší zážitek s tramvají.
Kolem tramvají se motám už deset let a jde těžko říct, který zážitek je ten opravdu nej. Ty nejhezčí jsem zažila ale až ve vozovně Střešovice, kdy jsem vezla nejedny svatebčany, oslavence, křty ale i jen spokojené cestující, kteří si najednou uvědomili, že jízda tramvají může být i neuvěřitelný zážitek na celý život.

Vaše nejoblíbenější tramvajové město?
Každé město s tramvajovou dopravou má něco... Z těch nej vypíchnu Brno pro rozmanitost, Ostravu pro modernost, Košice pro zvláštní ráz, ale nejmilovanější je Praha. Díky své práci ji poznávám víc a víc a neustále mě něčím novým překvapuje. Stále totiž lze objevovat něco nového, ať to jsou výhledy a panoramata, historie MHD a vozů, či příběhy lidí, které dávají Praze v tichosti život.

Váš největší dobrý skutek v tramvaji?
Moje heslo zní: Denně dobrý skutek. To mě učila maminka a já se toho snažím držet. Asi čekáte, že napíšu, že jsem počkala na dobíhající babičku... Jako, ano... Počkám, ale nemělo by to být. Máme jízdní řády, ty určují, jak má doprava v Praze tikat... Snažím se během každé směny ve voze rozdávat radost úsměvem a pozitivní náladou. Však co potěší lidi víc než usměvavá tramvajačka?

Jaká tramvaj je nejsložitější na řízení?
Řídit tramvaj teoreticky dovede každý. Není to nic těžkého. Buď je tam pedál, nebo ruční řadič. Horší je se jednoznačně orientovat v provozu. Vnímat stroj, který řídím, plynulost jízdy i brzdění, okolní provoz, hlídat si cestující ve voze, hlídat chodce venku, vnímat a předvídat situace... Pokud se vrátím zpět k otázce, jděte se svézt Prahou starou tramvají a pozorujte řidičský koncert řidiče vozu, to je totiž umění řídit tramvaj!

Tramvajačka

  • Už v 16 letech se Karolína začala aktivně zajímat o historii na kolejích. V roce 2013 se stala řidičkou tramvají v Praze.
  • Rozčilovalo ji, jak společnost na její povolání hledí, tak se s tím rozhodla něco udělat. Začala psát a prezentovat nevšední zážitky všedních dní na internetu. Díky své lásce k práci se možná dostala tam, kam žádná jiná žena před ní. Začala vyprávět o historii a možná ji tak trochu psát.
  • Její blog najdete na Facebooku, zadejte Deník tramvajačky. Aktivní je i na Instagramu, hledejte profil @tramvajacka. Dozvíte se tam například, že 9. května porodila syna Jozífka. Gratulujeme!
Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek