metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena
Pokud chcete jít na přívoz, nateče vám do bot.

Sníh taje a Vltava nebezpečně stoupá. Auta z náplavek odtáhli

  10:11
Desítkám řidičů, kteří neodjeli z náplavek, byla jejich auta odtažena. Povodí Vltavy totiž předpokládá, že až do dnešního večera bude hladina řeky stoupat a chystá proto opatření.

"V souvislosti s preventivními protipovodňovými opatřeními stanovenými pro tuto situaci jsou vyklízeny náplavky na území Prahy 1, 2 a 5. Magistrát vyzývá řidiče a vlastníky vozidel, která zde parkují, aby je odstranili. Vozidla, která zde zůstanou, budou odtažena," upozorňuje mluvčí města Tereza Králová.

A to se také stalo. "Ke 14. hodině bylo odvezeno celkem 40 vozidel, 24 z Prahy 5 - Smíchov, 3 vozidla z Prahy 2 a 3 vozidla z Prahy 1," sdělila Petra Janatová ze Správy služeb hlavního města Prahy. Vozidla byla odtažena na Těšnov, Kotlářku a do Lublaňské. Těm, kteří si auta odtažená ve veřejném zájmu nevyzvednou, budou vrácena zpět na místo. Platit za odtah řidiči nebudou.

Dalším opatřením pak bude aktivace protipovodňových vrat na Čertovce, které Povodí Vltavy bude pravděpodobně uzavírat po poledni. Vzhledem k předpokládaným hodnotám průtoku ve Vltavě bude dnes po 22. hodině také zastavena lodní doprava v centru Prahy, mobilní hrazení vyrostou na Zbraslavi, na Starém Městě a budou uzavřena ocelová těsnící vrata v nábřežní zdi na Smetanově náměstí. 

Situace se ale netýká jen řidičů. Lidé, kteří používají přívoz, se na loď nemají jak dostat, protože přístupové molo je pod vodou. "Když se chce někdo dostat na druhý břeh, nateče mu do bot," napsal nám čtenář Jaroslav Jirků, který si zatopeného mola všiml.

Podle hydrologů ale zhoršení situace na řekách nejspíš nehrozí. "Vltava je na prvním stupni, Labe také. Nejpozději v sobotu by tato situace měla skončit, předpokládáme, že ta nejvýznamější aktivita probíhá teď. Srážky přijdou v době, kdy už bude chybět i sníh," říká Libor Elleder z Českého hydrometeorologického ústavu.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Provoz na D2 u Brna zastavila nehoda. Srazila se dvě nákladní auta

vydáno 16. dubna 2024  20:02

Provoz na dálnici D2 na devátém kilometru ve směru na Brno zastavila vpodvečer nehoda dvou nákladních vozů. Rozsypal se náklad. Z dálnice se sjíždí na...  celý článek