metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Snímky nadějí české kinematografie uvidíte od středy na Letné

  10:10
Nejlepší studentské filmy představuje už po dvaatřicáté FamuFest. Uvidíte celkem 18 snímků, které jsou nominovány v devíti soutěžních kategoriích. Nejvíce nominací sesbíral debutový film David režiséra Jana Těšitele, který si vysloužil velkou pozornost již na karlovarském festivalu.
FamuFest | foto: FamuFest

„O dětech se říká, že jsou solí země. Tak uvidíme, s čím mladí filmaři přijdou,“ říká Jiří Bartoška, který letos zasedne v hlavní porotě. „Za posledních 25 let žádný český film nesoutěžil ve velkých soutěžích. To něco vypovídá o stavu českého filmu. Mladým filmařům chybí kromě peněz také kvalitní scénáře,“ okomentoval pro deník Metro herec a letošní porotce Jiří Bartoška problém mladých filmařů. Na FamuFest se těší. „No, hlavně aby nám přidělili místnost, kde se bude moci kouřit,“ podotkl.

Večer bude mejdan

Letos festival proběhne od 18. do 22. listopadu na Letné.

  • Program obohatí i noční koncerty nebo diskuse. Hlavními záchytnými body pro návštěvníky budou Bio Oko, The Chemistry Gallery a AVU.
  • FamuFest je tradiční přehlídka filmů pražské FAMU, kterou pořádají sami studenti. Letošní 32. ročník má téma Exposed. Práce, které vystaví, patří mezi to nejlepší, co na pražské FAMU vzniklo za poslední rok.
  • FamuFest vznikl z Festivalu SUOČ (Festival studentské, umělecké a odborné činnosti). Dlouhá léta se mu říkalo Přehlídka filmařského mládí a probíhal.

FamuFest nejsou jen filmové projekce. Proslulé jsou také noční famácké mejdany. „Mám pocit, že na mejdanech FamuFestu se děje snad úplně všechno. Možná bych ani nechtěla vědět, co všechno. My vytvoříme co nejpříjemnější prostředí pro festivalového diváka v rámci koncepce festivalu. Prostředí s širokým spektrem různorodých, aktuálních interpretů, ať je to ostravští Schwarzprior nebo berlínští Deaths,“ řekla deníku Metro dramaturgyně festivalu Kateřina Turečková.

FamuFest má nezaměnitelnou atmosféru. Přes den se můžou diváci kochat filmy a přes noc můžou tvůrcům (možným budoucím hvězdám české kinematografie) vyčítat nebo chválit jejich tvorbu, jak dlouho budou chtít. A k tomu všemu si můžou v rámci festivalu užívat přednášky, workshopy, výstavy, diskuse, scénické čtení nebo koncerty. Vítězové dostanou cenu, kterou navrhly, jak jinak, mladé designérky z UMPRUM, Kateřina Pražáková a Anna Kutíková.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek