metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Sodoma Gomora! Praha 1 proti přestavbě kostela. Bojí se, že z něj bude nevěstinec

  17:28
Praha 1 se odvolala proti vydání stavebního povolení na přestavbu kostela sv. Michala. Úředníci se obávají, že by majitel a investor Jerry Nowikovsky mohl objekt využívat pro erotické služby. Vycházejí z toho, že investor předkládal projekt na přestavbu objektu na nákupní galerii a "ubytovací zařízení malého typu". Podle investora bude v kostele objekt spojující prodej, kulturu, koncerty a výstavy.

"V kostele bude multifunkční objekt, kde se spojí prodej a kultura, koncerty a výstavy. Nebude mít žádnou ubytovací kapacitu, plánované malé ubytovací zařízení bylo změněno na kanceláře," uvedla mluvčí Nowikovského Lucie Kettnerová.

Už nyní zvou do kostela na erotickou show

V kostele funguje hudební klub, plakáty ale často zvou i na erotickou show. Obavy, že by v památkově chráněném objektu mohl vzniknout veřejný dům, na jaře vyjadřovali členové bývalé Pracovní skupiny primátora pro revitalizaci Staroměstského náměstí. S odkazem na dokumentaci předkládanou v rámci stavebního řízení uváděli, že komerční model projektu je založen na symbióze "ubytovacího zařízení" s diskotékovým a kabaretním provozem. Projekt nedopovídal tomu, že by v domě měly být obchody - chyběla zásobovací komunikace a skladové plochy.

Pokoje v podkroví měly být velké až 45 metrů čtverečních, vždy s krbem a s vícemístnou vanou za prosklenou stěnou. Pokoje byly příliš těsně svázány s projektovaným společenským sálem, a to provozně i akusticky. Nutné hotelové zázemí odpovídající luxusu pokojů v projektu přestavby ale chybělo. Investor dnes říká, že projekt změnil a plánuje v kostele kanceláře.

O využití kostela se debatuje léta

"Městská část Praha 1 podala 24. října odvolání proti rozhodnutí o vydání stavebního povolení na úpravy kostela na nákupní galerii, výstavní prostory a kanceláře," uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Podle starosty Oldřicha Lomeckého změny, které v projektu stavebník udělal, nebrání, aby do budoucna erotické služby v bývalém kostele nabízel. Odbor výstavby proto musí v novém řízení stavebníkovi uložit povinnost, že administrativní prostory nebudou do budoucna využívány k jiným než kancelářským účelům.

O využití kostela se debatuje léta. Stojí kousek od Staroměstského náměstí, jako zchátralý byl v roce 1984 převeden na Národní knihovnou, která pro něj nenašla využití. V 90. letech se ho pokoušela neúspěšně prodat, pak ho pronajala. V roce 2005 ho kontroverznímu nájemci prodala za 46 milionů korun. Majitel Nowikovsky v 90. letech, ještě jako jeho nájemce, objekt přestavěl. Podobu přestavby dodnes odborníci kritizují, i když někteří připouštějí, že bez zásahu by kostel těžko do dneška přežil. Současný provoz kostela mnozí kritizují, členové zmíněné pracovní skupiny dokonce navrhovali, aby kostel zpět vykoupil stát či církev.

Objekt zachránil, jinak by spadl

"Nejvíce mě vadí, že se město odvolává. Objekt Národní knihovna pronajala a pak normálně prodala. Jerry Nowikovsky tenkrát objekt zachránil, byl by spadl, rekonstrukce byla povolena a přesně provedena podle projektu," uvedla Kettnerová. "Plánovaná rekonstrukce je opět povolena v souladu s památkáři. Je zvláštní, že všichni kritizují Nowikovského, ale že mělo město možnost v minulosti objekt zachránit, ale raději ho prodali, to nekritizuje nikdo, a ten, co to zvládl, je jen terčem pomluv," dodala mluvčí. Kostel Nowikovskému však neprodalo město, ale stát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek