metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Škoda 15T ForCity (Praha) | foto: Patrik Kotas - atelier designu a architektury

Splatí Praha nové tramvaje? O garancích se rozhodne až po volbách

  13:52
O garancích za závazky, které má pražský dopravní podnik vůči strojírenské firmě Škoda Transportation, bude zřejmě rozhodovat až nová politická garnitura, která vzejde z podzimních komunálních voleb. Informoval o tom primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Město by jako vlastník podniku mělo ručit za odložené splátky na dodávku tramvají, jejíž celková hodnota je přes 19,2 miliardy korun. Před volbami by se podle primátora pro rozhodnutí patrně nenašla podpora.

Pražský dopravní podnik a strojírenská firma na konci května po několikaměsíčním vyjednávání podepsaly dohodu o úpravě problematické smlouvy. Kontrakt z minulosti znamenal pro zadlužený dopravní podnik, který je největší městskou společností v ČR, velkou finanční zátěž. Vedení Prahy mluvilo dokonce o krachu podniku.

Tramvaje budou mít klimatizaci a Wi-Fi

Dohodu obě strany slavnostně podepsaly, bez garancí města, které si Škoda Transportation vyžádala, ale pozbude platnosti. Praha má ručit za to, že dopravní podnik závazky do roku 2022 splatí. Finanční ředitelka dopravního podniku Magdalena Češková na dnešním jednání k efektivní veřejné správě uvedla, že toto rozhodnutí bude pro politiky "velmi problematické". "Jiné řešení ale neexistuje," uvedl Filip Rybín, který úpravy smluv za Prahu dojednává. Město má na rozhodnutí čas do konce roku.

Kromě rozložení splátek a zachování ceny se podnik a strojírenská firma dohodly na lepší výbavě tramvají. Výrobce dodá soupravy s klimatizací a připojením Wi-Fi. Zároveň prodlouží záruku pro již dodané poruchové tramvaje. Pro Škodu Transportation to znamená zvýšení nákladů o miliardu.

250 tramvají, které město nepotřebovalo

  • V původním kontraktu z roku 2006 se město pod vedením tehdejšího primátora Pavla Béma (ODS) zavázalo odebrat 250 tramvají 15T ForCity, které byly vyvinuty speciálně pro Prahu.
  • Každý rok to znamenalo investici přesahující dvě miliardy korun.
  • Člen představenstva dopravního podniku Petr Vychodil na dnešní debatě navíc uvedl, že podnik soupravy objednával v době, kdy je vůbec nepotřeboval.
  • Nízkopodlažní tramvaje mimo to od začátku vykazovaly technické problémy a jejich údržba bude po uplynutí záruky velice nákladná, tvrdí Vychodil.
  • Hospodaření podniku negativně ovlivňuje řada zakázek uzavřených v minulosti, některé z nich prověřuje policie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek