metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 0 °C

Pátek 14. února 2025. Svátek má Valentýn

Společně za Ukrajinu. Na Staroměstském náměstí zavlají modrožluté vlajky

  17:53
Třetí výročí války na Ukrajině se blíží. Češi vzkážou Ukrajině, že ve svém boji proti ruskému agresorovi není sama. Nevládní organizace zvou českou veřejnost na shromáždění Společně za Ukrajinu.

Shromáždění Společně za Ukrajinu se konalo i loni. | foto: Petr Zewlak VrabecMetro.cz

Třetí výročí války na Ukrajině se blíží. Češi vzkážou Ukrajině, že ve svém Akce, jež proběhne v neděli 23. února v 15.00 na Staroměstském náměstí, připomene odvahu a vytrvalost Ukrajinců, kteří bojují proti přesile za nezávislost svojí země a za její právo na sebeurčení. Účast na shromáždění přislíbil i prezident Petr Pavel. Pořadateli jsou organizace Člověk v tísni, Paměť národa, Díky, že můžem, Milion chvilek pro demokracii a Evropský kongres Ukrajinců.

Příběhy z napadené země

Ředitel neziskovky Post Bellum a zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa říká: „Pokud zavítáte na Staroměstské náměstí, válku tím sice nevyhrajeme, to asi ne. Ale vyšleme tím jasný vzkaz. Rusko uslyší, že stojíme proti němu, a ti, kdo byli napadeni, pocítí naši podporu.“

Vedle lídrů výše zmíněných organizací a prezidenta Pavla na akci promluví i americký historik Timothy Snyder, ukrajinistka Lenka Víchová, politický geograf Michael Romancov a řada dalších osobností. Svoje příběhy představí také lidé z Ukrajiny – mezi nimi například chlapec, kterého Rusové odvlekli na převýchovu a jemuž se podařilo dostat zpět domů.

Setkání budou moderovat novinářky Daniela Brzobohatá a Jana Peroutková.

Návrat Ruska do Ruska

Na Staromáku vystoupí i herec Václav Vydra. Ten k situaci na Ukrajině podotýká: „Agresivní válka, kterou diktátor Putin rozpoutal na Ukrajině, je naprosto nepřijatelná a musí skončit jediným výsledkem. Jako kdybychom neměli před očima všechny události, kterými Evropa v minulých 100 letech prošla. Ty paralely jsou alarmující. Slova jsou mocná, ale teď jsou bohužel potřeba zbraně. A odhodlání. Nikdo nechce Rusko obsadit ani zničit. Jen vrátit tam, kam patří. Do Ruska.“

Předseda Evropského kongresu Ukrajinců Bohdan Rajčinec upozorňuje na to, že obecně sílí nesprávný dojem, že válka v Ukrajině je v podstatě věcí vyřešenou, či snad nudně stagnující. „To ale jen posiluje dlouhodobé plány agresora a zároveň přispívá k ničení Ukrajiny, jejího lidského potenciálu. I proto aktivní lidé neustávají ve své pomoci, chápou její význam i v kontextu evropské stability a bezpečí pro příští léta,“ zdůrazňuje Rajčinec.

Jedna z největších demonstrací v Evropě

Loňského shromáždění Společně za Ukrajinu se zúčastnilo přibližně 28tisíc lidí a patřilo mezi největší v Evropě. I letos má být přístupné pro každého – zajištěno bude simultánní tlumočení, přepis pro lidi se sluchovým postižením a na náměstí bude také prostor vyhrazený pro vozíčkáře.

Po celém Česku budou v neděli 23. února probíhat další akce na podporu napadené Ukrajiny, jejich průběžně aktualizovaný seznam najdete na webu Spolecnezaukrajinu.cz.

Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Jak se z původní legendy o svatém Valentýnu stal komerční svátek plný čokolád a květin?

vydáno 13. února 2025  14:10

Každý rok 14. února slaví miliony lidí po celém světě svátek svatého Valentýna. Květiny, čokolády a romantická přáníčka se staly jeho neodmyslitelnou...  celý článek

Praha: Zlatá loď v nezaměstnanosti – i přes výzvy zůstává hlavní město rájem pro hledání práce

vydáno 13. února 2025  8:00

Vzhledem k vysokým životním nákladům a rostoucí nezaměstnanosti v Česku zůstává Praha stále regionem s nejnižší mírou nezaměstnanosti. I když se metropole...  celý článek

Kapitánův štít drží Anthony Mackie pevně. Marvel se vykašlal na blbnutí plné barviček

vydáno 12. února 2025  20:30

Bude to hit, nebo průšvih? Po dosud zveřejněných upoutávkách na snímek Captain America: Nový svět se fanoušci komiksových akčních filmů v posledních...  celý článek

Chytrá světla v novém Volkswagenu Touareg jdou za hranice představivosti. Vyzkoušeli jsme je

vydáno 12. února 2025  19:00

Když jsme poprvé viděli film Matrix, byla to revoluce, vzpomeňte si. Když pak někteří z nás prvně řídili auto, které mělo Matrix LED světla, byla to také...  celý článek